Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Archa zmapuje zajatecké tábory

Liberec – Po Evropě je stále spousta hrobů s vojáky, o kterých nikdo neví.

10.10.2017
SDÍLEJ:

David Vávra představil svůj návrh kaple Smíření.Foto: ČTK/Radek Petrášek

Monte Cassino, Arco, Sulmona, Padula. Místa, která dnes v Itálii lákají na dovolenou, za 1. světové války v nich ale byly obří zajatecké tábory. Sdružení Archa 13 teď s italskými historiky a městy domlouvá, jak shromážděné informace o těchto táborech dostat i do Liberce. „V Ostašově jsou pozůstatky na zajatecký tábor, ve kterém bylo za 1. světové války koncentrováno 55 tisíc italských a ruských zajatců. Chceme tam zřídit jakési mezinárodní centrum pro 1. světovou válku právě z pohledu zajateckých táborů,“ líčí za Archu Petr Pimek. Téma přitom podle něj není náhodné ani přežité.

„Legionáři z první války mají kolem sebe jakousi gloriolu, zatímco vojáci, kteří padli do zajetí, se opomíjí. Přitom jich byla obrovská spousta a jejich rodiny často nevědí, kde a jak skončili. Před pár dny jsme v Itálii kladli věnce na hroby dvou českých legionářů a najednou koukám, vedle je dalších deset hrobů s českými jmény, o kterých jsme neměli tušení. Byli to prostí rakousko-uherští vojáci, kteří nezběhli, padli do zajatí a pak už nikoho nezajímali,“ poznamenává Pimek s tím, že na opomenuté hroby naráží Archa s Československou obcí legionářskou po Evropě každý rok.

SJEDNOCENÉ INFORMACE

Archa s legionáři si proto dala nemalý cíl. Zmapovat zajatecké tábory 1. světové války po celé Evropě a provést evidenci hrobů. „Není to o tom, že by takové aktivity nikdo nedělal. Jenom to není propojené. Třeba v Itálii je hodně historiků, kteří ta jména vyhledávají, ale k nám už se nedostanou. Navíc jsme zjistili, že i u těch zmapovaných hrobů mají řadu českých jmen zkomolených, takže se v tom těžko orientuje,“ říká Pimek.

Vzniknout by tak měl speciální web, který doplní údaje dostupné dnes na stránkách ministerstva obrany. Zájemci by se z něj měli dozvědět, kde všude po Evropě zajatecké tábory byly, kde jsou jaké hroby a budou tam i kontakty na příslušné historiky v daném místě. Že podobná aktivita není ani 100 let od války nepatřičná, dosvědčuje i zájem lidí při hledání jejich předků. Databáze Vojenského ústředního archivu v Praze je v neustálém provozu. „Ráda takové informace uvítám. Můj pradědeček byl legionářem v Rusku, padl do zajetí měsíc poté, co ho odveleli na frontu. Jenže, kde přesně v zajetí byl, to jsme zatím nezjistili, pradědeček už nežije a moc informací není,“ řekla Deníku Michaela Černá z Liberce.

KAPLE POZDĚJI

Před třemi lety představila Archa i svůj plán na Památník zajateckého tábora v Ostašově, který zpracoval arch. David Vávra. „Zatím nám to vše komplikoval územní plán, který tam nepočítá s žádnou výstavbou. Ale teď už bychom snad měli od města dostat do výpůjčky požadované pozemky. V první fázi tam chceme udělat naučnou stezku, repliky lágrových domů a kaple smíření by přišla později,“ dodal Pimek.

Autor: Jana Pavlíčková

10.10.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Peníze. Ilustrační fotografie.

ANKETA: Měla by existovat možnost posílat část sociálního pojištění na rodiče?

Policie. Ilustrační foto.

V libereckém podniku pracovalo na černo přes dvacet cizinců

ANKETA: Měla by příští vláda umožnit zdravotní nadstandardy?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Lékárníci se připojili ke středeční stávce lékařů

Ke středeční stávce praktických lékařů se připojili také magistři, sice jen krátce, ale byli jednotní.

Na státní svátek se zájemcům otevře radnice

Liberec – O státním svátku 28. října mohou zájemci nahlédnout do reprezentačních prostor historické budovy radnice a vystoupit na věž s průvodcem každou půlhodinu v době od 9 do 14 hodin. 

ANKETA: Měli by otcové povinně čerpat část rodičovské dovolené?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení