„Devadesát procent Čechů používá Windows, ale v zahraničí tomu tak není. A dokonce v USA je tomu naopak,“ vysvětlil učitel informatiky Robert Tišer. Jeho slova potvrdila i jedna z absolventek gymnázia, Lenka Kryšpínová z Liberce

„Po maturitě jsem odletěla do USA na dvouletý studijní pobyt. Hned první den v nové škole přišla rána. Téměř tam nepoužívají operační systém Windows, ale Mac OS X. Vůbec jsem s ním neuměla zacházet,“ popsala nepříjemnou zkušenost.

Něco podobného už se studentům libereckého gymnázia v budoucnu stát nemůže. Se systémem Apple se nyní díky výcvikovému středisku budou v hodinách setkávat běžně. Podle Roberta Tišera je cílem nově vzniklého centra ukázat, že Apple do školy patří také díky své jednoduchosti ovládání.

„Apple jako jediná firma na světě k vyráběnému hardware vyvíjí vlastní programové vybavení. Školám tak nabízí komplexní řešení pro práci s textem, tabulkami a grafikou,“ vysvětluje Robert Tišer. Studenti mají k dispozici zatím 10 MacBooků, jak se notebooky od společnosti Apple nazývají. K výuce ale neslouží jen samotné počítače. Ty v tréninkovém centru libereckého gymnázia doplnili i dalším vybavením. „Jde například o dotykové tabule,” doplnil zástupce ředitelky Jaroslav Šťastný.

„Určitě jsme pro, když se naučíme pracovat i s jinými počítači,“ souhlasí studentka Kristýna Sedláková. „Dostala jsem příležitost vyzkoušet si některé aplikace a musím říct, že jsou opravdu špičkové,“ dodává u laptopu s logem jablíčka Anna Dvořáková ze třetího ročníku.

Počítače studenti nepoužívají jen v hodinách informatiky, ale i v běžných předmětech. Například v hodinách fyziky pomohlo nové zařízení od Apple při zajímavé úloze. „Studenti pozorovali projíždějící automobily před budovou školy a pomocí stopek v iPodu měřili čas průjezdu v označeném úseku. Výsledky měření následně vyhodnotili v MacBooku pomocí tabulek a grafů. Při hodině biologie zase mohli výsledky pozorování mikroorganismů snímaných CMOS kamerou ihned upravit v Aperture a porovnat s databází vzorků na internetu,” popsal Jaroslav Šťastný.

Více o zajímavém počítačovém experimentu prozradí zájemcům učitelé školy při dnu otevřených dveří, který se na Jeronýmovce koná 16. února. Nejvíc ale o setkání s novou technologií vypovídají na stránkách školy samotní studenti. „Zajímalo by mě, jak vypadá iTunes, QuickTime, Safari nebo kalendář v Macbooku a těším se na další hodinu informatiky s MacBooky,“ čtu jednu z reakcí. Pro laika zní sice jejich vyznání poněkud nesrozumitelně, chuť učit se novým věcem sdělení však nechybí.