Název TULtrip vzešel z univerzitní soutěže, která odstartovala během letních prázdnin. „Původně jsme cílili na studenty, ale obdrželi jsme návrhy i z řad zaměstnanců univerzity. Některé názvy byly vtipné. Namátkou TULačka, TULappka, MigraTUL, cesTULka, ToULka nebo taŤULka. Nebyly by ale dostatečně výstižné i pro zahraniční studenty, kteří vyjíždějí. I proto jsme vybrali TULtrip,“ uvedla Radka Přeučilová z referátu TUL pro Erasmus.

Za vznikem „apky“ stojí student Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL Matěj Beran, který na ní pracuje v rámci své diplomové práce. „Aplikace například vyzývá studenty, aby se před výjezdem přihlásili do systému DROZD, který spravuje ministerstvo zahraničí. Umožňuje totiž zorganizování pomoci českým občanům, pokud před tím poskytli nějaké základní informace o svém pobytu v zahraničí,“ řekl Beran.

Ondřej Zelenka.
Srazila ho nepozorná řidička, s rehabilitací mladíkovi z Liberce pomohli dárci

TULtrip ocení její uživatelé hlavně v krizových situacích. Ať už se jedná o ztrátu dokladů, dopravní nehodu či nákazu koronavirem. Nabídne potřebné kontakty na zastupitelské úřady, linky tísňové pomoci v dané zemi nebo čísla pojistných smluv. Její vývoj stále pokračuje, hotová by měla být na konci letního semestru. Už teď ale o ni projevily zájem další univerzity. „Aplikace bude na stránkách TUL volně ke stažení. Nebude zapotřebí instalace přes App Store ani Google Play. TULtrip bude fungovat na většině zařízení s připojením k internetu,“ dodal Matěj Beran.

Epidemie koronaviru ovlivnila i zájem studentů o program Erasmus. Zatímco jindy jich vycestuje na 120 ročně, nynější zájem je menší. „V letním semestru máme zatím jasno u devíti studentů. Jak se bude epidemická situace lepšit, bude zájem jistě narůstat,“ upřesnila Radka Přeučilová.