Fotografové zasílali své snímky v rámci fotografické soutěže Zaostřeno na Jizerky, kterou pořádá Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody. Do červnové uzávěrky jich dorazilo 171 od 50 autorů a hodnocení se ujala odborná porota. Ta vybrala 35 snímků, ze kterých nadace připraví výstavu a z 13 nejlepších fotografií vydá benefiční kalendář Zaostřeno na Jizerky 2019.

„Fotografie, která nejlépe uspěje v hlasování veřejnosti, se připojí k výstavní kolekci a lidé si je budou moci od října prohlédnout v libereckém Centru Babylon,“ říká Ondřej Petrovský, ředitel nadace. Výstava bude mít vernisáž 25. září od 17 hodin a budou zde vyhlášeny výsledky fotosoutěže i představen kalendář. Autoři oceněných fotografií, které se objeví v kalendáři, obdrží hodnotné ceny od společnosti Canon. A pro každého účastníka soutěže bude připraven jako poděkování jeden kalendář zdarma. V dalších měsících se výstava objeví i na dalších místech nejen Libereckého kraje a to až do září příštího roku.

Benefiční kalendář Zaostřeno na Jizerky vydává nadace již poosmé a postupně zvyšuje náklad neboť je mezi lidmi o něj značný zájem. Výtěžek z jeho prodeje pomáhá Jizerským horám a v minulosti se díky tomu podařilo vysázet desítky tisíc sazenic, zachránit rašeliniště, kterému hrozil zánik, opravit turistické stezky v Jizerských horách nebo vybudovat rybí přechod na řece Smědé. Jeho cena je 300,- Kč a bude k dostání jak na samotné vernisáži, tak ho bude možné objednávat přímo u nadace. „Zájem lidí o kalendář mi dělá velikou radost, začínali jsme na 800 kusech a letos jsme jich nechali vyrobit již 1 600. Kalendář má tak nejen potěšit krásnými snímky Jizerských hor, ale zároveň jim i pomáhat,“ vysvětluje Petrovský.

Nadace vyhlašuje fotografickou soutěž již od roku 2011 a s nápadem tehdy přišel její předseda správní rady František Pelc. Za její historii poslali fotografové skoro 1,5 tisíce snímků a vydáno bylo již 8,5 tisíce kalendářů. Pravidelně se zapojují autoři nejen z celé České republiky, ale také z Polska. „Jsem velice rád, že se nám podařilo založit tradiční akci, která má úspěch jak u fotografů, tak i u široké veřejnosti a věřím, že tímto způsobem dokážeme lidem nejen ukázat krásy Jizerských hor a přírody jako takové, ale zároveň upozornit i na potřebnost její ochrany,“ uzavírá Petrovský.