Neděle jako den klidu, tedy i bez otravného zvuku sekaček na trávu. Město Hrádek nad Nisou zjišťovalo mezi občany, co by říkali na vyhlášku omezující právě v neděli hlučné stroje, tedy i cirkulárky, křovinořezy a podobně. A to ne nutně na celý den, ale třeba jen v době oběda na dvě tři hodiny. V anketě se sešlo během týdne skoro 700 hlasů. A jak výsledky ukazují, ani jedna skupina výrazně nepřevažuje. Těch, kteří hlasovali pro omezení sekaček během neděle, je 52,6%. Těch, kteří naopak podobnou vyhlášku odmítají, je 47,4%.

„Chtěli jsme vědět, jak lidé neděli vnímají a jak moc je ruší, když sousedi zapnou sekačku. Rozumím tomu, že pro někoho je neděle časem, kdy chtějí mít klid a pohodu. Netušil jsem, jaké emoce mezi lidmi vzbudím, když dám na facebook tuhle nevinnou, zjišťovací otázku," říká starosta Hrádku Josef Horinka.

„Omezující vyhláška podle mě nic nevyřeší, a ke zklidnění sousedských vztahů nepovede už tuplem. Pokud bude muset někdo sekat v neděli, tak to riskne vyhláška nevyhláška. A když na něj soused zavolá městskou policii, tak to nadělá jen zlou krev," napsal například Jiří Svoboda. Někteří respondenti šli ale ještě dál a nazývali ty, kteří omezení na pár hodin vítali, tupým stádem, cenzory, omezovači svobody a tázali, co příště město v neděli zakáže pouštět rádio, mluvit na zahradě a podobně. Jiní zase zákaz obhajovali. „Je dost nepříjemné, když jeden soused přestane sekat a druhý začne a takhle to jde až do večera. Trošku empatie a vcítit se do ostatních," napsala Karin Kubáčová.

„Zdá se, že se to dostalo do fáze ani ne ankety či debaty, ale téměř na vyhlášení referenda," konstatoval Horinka. Zda město nějakou vyhlášku nakonec navrhne, tak není zatím jasné.