VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Anketa Deníku: Problémem Chrastavy je Kovák a voda, říkají lídři

Chrastava – Deník oslovil lídry stran, kandidujících do chrastavského zastupitelstva. Největší problémy Chrastavy? Vybydlená ubytovna Kovák, nedostatek vody nebo chybějící lékař. Vyplývá to z ankety Deníku, který oslovil všechny kandidáty na tamního starostu.

25.9.2018
SDÍLEJ:

KOVÁK. Zmizí někdy z povrchu zemského?Foto: Deník/ Romana Prošková

1) Co považujete za největší problém Chrastavy a jak jej budete řešit, pakliže budete ve vedení města?
2) Jakou největší investiční akci chystáte, pakliže budete ve vedení města, a jak ji budete financovat?

Michael Canov (Starostové pro Liberecký kraj)

Michael Canov1) a) Město Chrastavu již léta hyzdí při vjezdu do města ruina bývalé ubytovny Kovák, naším cílem je demolice Kováku, které dosud opakovaně brání odvolací orgán KÚ LK. Vzhledem k dosavadnímu postoji KÚ LK chceme záležitost řešit soudně. 

b) V souvislosti s polským dolem Turów hrozí nedostatek vody ve studních ve Vítkově. Ve spolupráci se státem, SVS, Libereckým krajem a dalšími postiženými obcemi chceme dosáhnout realizace vodovodu v této ohrožené části města financované v rozhodující míře z národních prostředků. 

2) Dokončit kompletní rekonstrukci budovy školy v ulici Školní a realizovat rekonstrukci budovy školy v ulici Revoluční. Financovat obě akce chceme z podstatné části za pomoci evropských dotací (ve Školní IROP, v Revoluční IPRÚ).

Karel Řehák (ČSSD)

Kandidát do zastupitelstva města Chrastava Karel Řehák (ČSSD).1) Problémům, které se vyskytují v našem městě Chrastavě, se již poměrně dlouhou dobu věnuji, ale ne všechny se daří řešit. Nicméně se asi dotazujete na největší problém, který tíží mě. Mnozí by očekávali, že zde budu zmiňovat chrastavskou bolest „ubytovnu Kovák“, ale já si dovolím upozornit na skutečnost, že v jednadvacátém století není na velké části území Chrastavy rozvod pitné vody a velká část města není odkanalizována. Tento problém souvisí se zdravím obyvatel, a to považuji za prioritu. Zdraví řadím na první místo svého hodnotového žebříčku. Podařilo se nám zatím prosadit tzv. „Fond voda“, ale doufám, že se podaří získat finanční prostředky v rámci řešení problematiky nedostatku vody v souvislosti s polským hnědouhelným dolem Turow. Projektová studie je již vyhotovena. Jsem optimista a doufám, že se nám společnými silami tento problém podaří dořešit.

2) Letošní volby v našem městě budou o něco zajímavější než v minulosti. Zájem o posty v zastupitelstvu má letos šest stran a hnutí. A opět bude záležet, jakým vyjednáváním bude postaveno vedení města a jak bude vypadat samotné složení zastupitelstva. To znamená, zda bude zastupitelstvo konstruktivní, nebo zda bude převaha jednoho hnutí. Tak uvidíme. Nicméně o největší investici může mít člověk představu, ale záleží na schválení zastupitelstvem, jako nejdůležitějším rozhodujícím orgánem. Důležité je maximální využití dotačních programů pro spolufinancování investičních akcí. V současné době běží velká finanční akce, a to rekonstrukce školy ve Školní ulici, tu bychom chtěli dotáhnout do úspěšného konce. A již dnes se podílíme na plánu rekonstrukce školní budovy v Revoluční ulici. Přeji si pro vzdělávání našich školáků, aby se nám podařilo tuto investiční akci také dotáhnout do zdárného konce za předpokladu získání peněz z dotačních programů. Jako speciální pedagog a učitel vím, že na vzdělávání v odpovídajícím prostředí velice záleží.

Petr Rozmajzl (ANO 2011)

Kandidát do zastupitelstva města Chrastavy Petr Rozmajzl (ANO).1) Není snadné přiřadit některému problému či situaci status největší. Pro nás je každý problém důležitý a budeme se ho snažit vyřešit co nejpromptněji ke spokojenosti spoluobčanů. Rozhodně k nejpalčivějším problémům patří takové, které jsou v řešení dlouhodobě. Mezi takové musím zmínit zdravotnictví, konkrétně absenci dětského lékaře v Chrastavě a velkou potencionální hrozbu v podobě odchodu dalších dosluhujících lékařů. Jsme si vědomi, že tento problém netíží pouze naše město, ale všechna menší města napříč republikou. Chceme oslovit studenty a absolventy medicíny přímo na lékařských fakultách s konkrétními nabídkami, samozřejmě včetně pobídky, kterou město již nyní nabízí.

Je nutné již s dostatečným časovým předstihem hledat a přivést nové lékaře, kteří zajistí kvalifikovanou zdravotní péči v našem městě. Dále se chceme podílet na „boji“ vedoucímu k demolici ubytovny Kovák. Tato již téměř osm let vybydlená budova je ostudou našeho města. Budeme, tak jako je tomu doposud, využívat všechny zákonné prostředky vedoucí k dosažení cíle – tj. demolice. Jsem přesvědčen o tom, že podobné, ne-li stejné priority mají i ostatní strany a hnutí, které kandidují do Zastupitelstva města Chrastavy. A ať už volby dopadnou jakkoliv, budeme participovat na prosazení všech smysluplných řešení jakýchkoliv problémů.

2) V letošním roce se u nás v Chrastavě započalo vícero větších investičních akcí. Ať už rekonstrukce školní budovy v Školní ulici či oprava povrchů náměstí nebo rozšíření parkovacích ploch na Střeleckém vrchu. Určitě chceme v tomto duchu, jak bylo nastaveno nynějším vedením města, pokračovat. Pokud bychom byli součástí vedení města, určitě bychom usilovali o odkanalizování částí města, které doposud kanalizaci nemají. Ohledně financování jsme připraveni důsledně sledovat a plně využívat dotační programy tak, abychom pokud možno co nejméně zatížili rozpočet města.

Franišek Böhm (SPD)

Kandidát do zastupitelstva města Chrastava František Böhm (ČSSD).1) Největší problém spatřuji v tom, že jsou opomíjené některé zásadní otázky v rozporu se zájmem občanů. Zcela jistě chceme absolutně transparentní město, žádné pletichy či klientelismus. Musíme vzbudit maximální zájem občanů o dění a politiku města a aktivovat jejich přímé názory skrz referendum. Nezbytně také musíme řešit otázku teplárenství, u kterého budeme velmi aktivní, jelikož máme mnoho odborníků na tuto problematiku.

2) Chystáme opravdu mnoho věcí pro zlepšení každodenního života občanů města Chrastavy. Není pravidlem, že velká investice vede k zásadní spokojenosti. Mnoho menších věcí, které připravujeme, bude mít velmi kladný dopad na lepší a bezpečnější život. Příkladem mohou být kamerové systémy, veřejná osvětlení, podpora kulturního života skrz amatérské divadelní sbory, dětská hřiště, sportovní kluby, podpora důstojného stáří, rozvinutá infrastruktura, maximální podpora MP a hasičů, zabránění vzniku ghett, dosažení demolice budovy „Kováku“, a podobně by se dalo pokračovat velmi dlouho.

Máme dlouhodobou vizi a hodně energie. Pokud mám ale vybrat aktuálně největší plánovanou investici, tak tím je bezesporu azylový dům pro matky v nouzi. Sociální podpory pro skutečně potřebné je stále hrubý nedostatek. Díky této službě můžeme ženám a jejich dětem zabezpečit lepší a jistější život, novou práci a vlastní zázemí. Azylový dům je přechodný stupeň a neumožňuje hrubé vysávání veřejných peněz. Financování vidíme v úzké spolupráci města s MMR a využívání příslušných dotačních fondů. Například integrovaný regionální operační program.

Autor: Adam Fogl

25.9.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 20 000 Kč Prodavači v prodejnách PRODAVAČ/KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Hledáme příjemnou, komunikativní prodavačku/prodavače. Praxe v prodeji a znalost elektronických cigaret výhodou. Práce na krátký/dlouhý týden. Požadujeme příjemné vystupování, samostatnost, schopnost prodeje a chuť k práci., Hlásit se e-mailem.. Pracoviště: N a s i a k o spol. s r.o.-002, Sousedská, č.p. 600, 460 01 Liberec 1. Informace: Libuše Benešová, . Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 15 000 Kč Všeobecní administrativní pracovníci ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNÍK/CE. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Společnost SPA RESORT LIBVERDA hledá do svého Léčebného úseku vysoce odbornou, pozitivní a empatickou osobnost na pozici ROZPIS PROCEDUR, Co bude patřit k Vašim každodenním činnostem?, •plánování a rozpis procedur klientům SPA RESORTU, •úzká spolupráce s lékaři SPA RESORTU, •dodržování indikace lázeňské léčby, •aktivní nabídka prodeje procedur. Pracoviště: Lázně libverda, a.s.-001, 463 62 Hejnice. Informace: Regina Soudilová, +420 482 368 107. Výroba - Výroba Obsluha strojů 80 Kč Obsluha zařízení (kromě lakovacích) na povrchovou úpravu kovů a jiných materiálů OBSLUHA ZAŘÍZENÍ NA POVRCHOVOU ÚPRAVU KOVŮ a jiných materiálů. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 80 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Práce na 3 měsíce, Hlásit se e-mailem nebo osobně na adrese sídla firmy ul. 1. máje 97/25, 460 07 Liberec 7.. Pracoviště: Justone s.r.o.-006 (c.s.cargo a.s.), Ampérova, č.p. 500, 463 12 Liberec 25. Informace: Nataliia Danylych, +420 606 607 688. Výroba - Výroba Elektrotechnici a technici energetici 25 000 Kč Technici elektronici ELEKTRONIK/ELEKTROTECHNIK. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Elektronik/elektrotechnik, , Práce na vývojových projektech v oboru automotive. , , Interiéry, exteriéry, akustika, elektromobilita a další. , , , Náplň práce:, - podílení se na vývoji v automobilovém průmyslu, - vedení části projektu, - konstrukce a simulace, - spolupráce s ostatními odděleními, - tvorba projektové dokumentace, - testování, - tvorba prototypů i částí sériové výroby, - komunikace s dodavateli i zákazníky , , Požadavky:, - úplné střední vzdělání elektronického/elektrotechnického směru, - platná Vyhláška 50 výhodou , - komunikativní znalost NJ nebo AJ, - technické a logické myšlení, - zájem o v automobilový, letecký, strojírenský průmysl, - ochotu učit ne novým věcem a stále se na sobě pracovat, - flexibilita, , Nabízíme Vám:, - možnost práce v zahraničí, - individuální finanční ohodnocení , - odborný i pracovní růst (pravidelná školení, semináře), - příjemné pracovní prostředí, - firemní bonusy (flexibilní pracovní doba, stravenky, jazykové kurzy, teambuildingy,…), , Zaslat životopis e-mailem.. Pracoviště: B e k o engineering, spol. s r.o.-001, 1. máje, č.p. 871, 460 07 Liberec 7. Informace: Simona Formánková, +420 725 975 793.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

-123 minut.

- 123 minut se vrací na sever, po Chomutově roztančí Liberec

Dobrovolnické brigády na sázení modřínů se zúčastnili i žáci a učitelé harrachovské základní školy.

V Harrachově sázeli modříny do zdejší „stovky“

Robot projede republiku stopem. Cestu začne u bývalé jablonecké porodnice

Liberecký kraj /FOTO/ – Velikostí se podobá malému dítěti, má velké oči, z nichž poskakují červená světýlka. Když se „probudí“, hned zdraví. „Ahoj, já jsem Matylda,“ vyloudí elektronickou řečí. Řeč je o robotovi, který 25. října vyrazí na cestu z Jablonce do Pelhřimova. Sám, bez lidského společníka, a stopem.

V Knihkupectví a antikvariát Fryč oslaví Velký knižní čtvrtek

Liberec – Rok se s rokem sešel a je tu opět jedna z pravidelných velkých knižních akcí. Ve čtvrtek 18. října se na pultech knihkupectví objeví 15 nových hitů podzimní sezóny. 

FOTO: Učitelé už umí hasit

Liberecký kraj – Učitelé se v úterý sami učili. Nikoliv však klasické učivo, ale jak zareagovat v případě požáru. Kdo chtěl, mohl si dokonce vyzkoušet hašení. Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje totiž pořádal školení pro pedagogy základních škol a víceletých gymnázií z Liberce a Jablonce nad Nisou. 

Tip na film: Lady Gaga a Bradley Cooper září ve filmu Zrodila se hvězda

Liberec – Pro čtyřnásobného držitele nominace na Oscara Bradleyho Coopera je tento film jeho režijním debutem.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT