Užijí si malí i velcí diváci a celé město se doslova promění v obrovskou festivalovou arénu. Ta navíc letos bude mít i Oscarový lesk. Americká Akademie filmového umění a věd zařadila Anifilm mezi vybrané prestižní festivaly, jejichž vítězný krátký film je kvalifikován pro účast na oscarovém klání a je předložen členům Akademie k posouzení. V této kategorii je Anifilm jediným českým festivalem, který má toto oprávnění.

Letošní ročník festivalu si předsevzal za své, že chce především diváky rozesmát. I proto bude velkým tématem animace a humor: grotesky, komedie, vtípky, satira, gagy, černé a jiné humory, klasiky i novinky.

„Do Liberce například dorazí v roli porotce Bill Plympton, legenda americké nezávislé animace. Ten s sebou přiveze svou celovečerní i krátkometrážní tvorbu, která je svým často velmi ostrým humorem pověstná, a českým divákům se v této šíři představí vůbec poprvé,“ láká návštěvníky programový ředitel festivalu Pavel Horáček. Kdo získá Animorphu pro nejlepší celovečerní film pro děti a celovečerní film pro dospělého diváka, rozhodne kromě několikrát na Oskara nominovaného Billa Plymptona i slovenská režisérka a producentka Katarína Kerekesová (Websterovi, Mimi a Líza) a nizozemský výtvarník a režisér Hisko Hulsing, mimo jiné režisér seriálového hitu Undone. Rozdělovat se budou ale ceny i v kategoriích krátké a studentské filmy, nejlepší VR filmy, videoklipy i abstraktní a nenarativní animace či počítačové hry.

„Anifilmu se osobně účastní i řada tvůrců, jejichž filmy byly vybrány do soutěže a budou tak v Liberci napjatě sledovat, jak si jejich filmy v mezinárodní konkurenci povedou. Na festival například přicestuje z Japonska autorská dvojice Yutaro Kubo a Satomi Maiya, kteří svůj celovečerní film Dívka ze země Venku uvedou ve světové premiéře, svůj film Sousedé mých sousedů v soutěži celovečerních snímků osobě uvede francouzský režisér Léo Marchand a do Liberce přijede také Alessandro Rak s celovečerním filmem Yaya a Lennie – Kráčející Svoboda,“ řekla za organizátory Gabriela Zajícová.

K vidění budou i letošní krátké animované filmy nominované na Oscary. Speciální filmový program bude věnován Ukrajině, festival představí to nejlepší ze současné tvorby ukrajinských animátorů a v programu budou i filmy určené ukrajinským dětem. Součástí Anifilmu bude také bohatý program pro děti v sekci Animo. V sekci Narozen v Liberci festival letos připomene 60. výročí úmrtí významné osobnosti Vlasty Buriana a jeho málo známou stopu ve filmu i animovaném.

Pro děti i dospělé je rovněž připravený bohatý doprovodný program, jehož centrálou bude Liberecký zámek a jeho zahrada. Škola animace seznámí děti s tím, jak se tvoří animované filmy. Industry program nabídne prezentace a přednášky většiny festivalových porotců. V Game zóně si mohou návštěvníci vyzkoušení hraní nejenom prezentovaných her, chybět nebudou loutková představení, koncerty, výstavy i oblíbené promítání celovečerních snímků na náměstí před libereckou radnicí.