Letos se do festivalových soutěží přihlásilo více než 1 400 děl. „Tématem nesoutežního programu bude Japonsko. Diváky čeká obsáhlý program, který má za cíl představit různé podoby japonské animace. Prozkoumat ohromný imaginativní svět ostrovní animace jim pomůže kurátor Nobuaki Doi, filmový kritik, producent a ředitel obnoveného festivalu v Hirošimě, který bude na Anifilmu osobně přítomen,“ informovala tisková mluvčí festivalu Gabriela Zajícová.

V soutěži celovečerních animovaných filmů se představí 10 snímků. Soutěžní „celovečeráky“ patří na Anifilmu tradičně k těm nejsledovanějším, většinou se totiž jedná o pozoruhodné a diváky vyhlížené počiny. Cenu za celoživotní přínos animovanému filmu si letos odnese animátor Alfons Mensdorff-Pouilly. Vedle tradičně bohatého dětského a rodinného programu Animo představí akce také krátké filmy nominované na letošní Oscary a k 100. výročí založení Českého rozhlasu nebude chybět pásmo animovaných filmů, v nichž pochopitelně jednu z hlavních rolí hraje rádio. Festival nezapomněl ani na oblíbené půlnoční projekce filmů.

Návštěvníci se mohou těšit na další doprovodný program. Děti i jejich rodiče čeká pořádná dávka filmů a zábavy především v programu Animo, ale i v dílnách animace. Letos se tato programová tvůrčí část zaměří na téma odvahy, které je vždy více než potřeba. „Festival nabídne také prostor pro prezentaci a hraní soutěžních her, jež si diváci mohou vyzkoušet v Game zóně. Chybět nebudou ani výstavy, koncerty, loutkové divadlo a víkendové dabingové studio,“ podotkla Zajícová.

Liberecké výstavní trhy se v době své největší slávy staly fenoménem, na nějž se každoročně sjížděly tisíce návštěvníků.
Fenomén, který čeká na restart. Aneb vzestup a pád Libereckých výstavních trhů

Na letošním Anifilmu se odehraje i premiéra pitchingu Grantu Českého obzoru za podpory Nadace PPF, jehož cílem je podpora výroby české autorské profesionální krátkometrážní animované tvorby. Výběrová komise již vybrala deset projektů, které se budou na Anifilmu prezentovat publiku i porotě. Zvolené projekty se pak podělí o grant v celkové výši 1 milion korun, který je určen na jejich výrobu. „Českou animovanou tvorbu vnímáme jako skvělou ukázku toho, že český talent je schopen obstát v mezinárodním srovnání. Anifilm vytváří unikátní prostředí pro prezentaci českých projektů a jejich tvůrců, pro sdílení zkušeností i navazování nových spoluprací napříč Evropou,“ podotkla Jana Tomas Sedláčková z Nadace PPF.

Vizuální podobu letošního ročníku festivalu vytvořil výtvarník, režisér, animátor a také ilustrátor Filip Pošivač, který se inspiroval přírodou Jizerských hor a všudypřítomnými skleněnými střípky a kamínky. „Při procházkách jizerskou krajinou lidé tyto barevné kamínky dosud nacházejí. Ačkoliv jde o úlomky skla, do této krajiny patří. Odolávají živlům a staly se součástí místního genia loci. Proto jsem je zvolil jako ústřední motiv celého vizuálu. Anifilm je jedinečný filmový festival, který stejně jako jizerské kamínky patří k espritu naší kultury,“ dodal Pošivač.

Animovanými filmy ožijí kromě zámku i další liberecká místa jako například Kino Varšava, Cinema City, Malé divadlo, Naivní divadlo, Severočeské muzeum, Grandhotel Zlatý lev, Technická univerzita v Liberci - aula G, Liebiegův palác, náměstí Dr. E. Beneše a Oblastní galerie Liberec.