Nikdy nedala do pusy cigaretu a alkoholu se spíš celý život vyhýbala. Přesto nijak zvlášť zdravě Marie Staňková z Liberce, které letos bude už 101 let, nežila. Podle odhadů správy sociálního zabezpečení Liberečanů, co letos dovrší rovné stovky, zase o několik přibude.

„Ani se nedivím, že jsem se dožila stovky. Máme v rodině dlouhověkost a žila jsem vždy střídmě,“ říká stařenka, jedna ze tří stoletých klientek Nového domova – Domu Marta v libereckých Vratislavicích nad Nisou.

Poslouchá hudbu, čtou jí knihy, cvičí

Psychicky čilá babička ještě před měsícem chodívala po chodbách domova důchodců. Jenže pak se ozvalo srdíčko a ona musela do liberecké nemocnice. Jakoby tím přišla o zbytky fyzických sil. Dnes jen polehává nebo na svém pokoji posedává v křesle.

„Starají se o mne tady dobře. Ale už mne tolik jako dřív ten život nebaví. Co bych si ještě přála? Možná samostatný pokoj,“ podotýká Marie Staňková. Přes mírný pesimismus v hlase přiznává, že s terapeutkou denně cvičí, taky poslouchá hudbu a stále ji zajímají knížky. Pečovatelky jí je čtou nahlas, protože seniorka už špatně vidí. Narodila se v Jablonci nad Nisou, celý život pracovala jako brusička. Ještě hodně mladá ovdověla, už se ale znovu nevdala.

Zatímco vloni v lednu pracovníci České správy sociálního zabezpečení evidovali v celém kraji 27 stoletých a víceletých seniorů, letos je to už 34 seniorů a žen je mezi nimi 30. Nejstarší obyvatelkou Libereckého kraje je nyní seniorka, narozená roku 1906. Nejstarší muž má v rodném listě uveden rok narození 1908. V celé zemi žije 913 lidí, kteří už stovky dosáhli nebo by se jí mohli dožít letos. Před rokem jich bylo o 14 méně. „Máme tři stoleté babičky. Snažíme se jim stáří co nejvíc zpříjemnit a ulehčit. Jestli bych se sám chtěl dožít takového věku? Snad. A jen v tom případě, že bych nebyl nikomu na obtíž a uměl se sám o sebe postarat,“ řekl ředitel domova Miloslav Vodrážka.