Ačkoli v budově, kde bar sídlí, nikdy žádná škola nefungovala, v platném územním plánu jsou pozemky evidovány jako plochy veřejné vybavenosti určené pro školství. Důvod? Pravděpodobně chyba při pořizování plánu. Provozovatel ale kvůli ní nemůže zkolaudovat sál. „Kvůli tomu nemohou fungovat na plné obrátky a legálně pořádat koncerty, akce a benefice. To všechno se tam dělo, dokud se nerozvířil zbytečný sousedský spor,“ řekl opoziční zastupitel Jindřich Felcman (Změna).

Podle primátora Jaroslava Zámečníka (Starostové) nemá vedení města se změnou problém. „Už v roce 2009 město vyjádřilo záměru podporu a to tím, že rozhodlo o jeho zařazení do nově připravovaného územního plánu,“ připomněl Zámečník.

Jenže na nový územní plán už se čeká roky a hotový ještě nějaký čas nebude. Různých žádostí o změny stávajícího plánu tak město eviduje stovky. Kvůli tomu, aby úředníky pořizování změn nezdržovalo a mohli se věnovat přípravě nového územního plánu, si už zastupitelé před časem odhlasovali, že povolovat budou jen takzvané strategické změny.

Oprava silnice. Ilustrační foto
Rekonstrukce silnice mezi Křižany a Kryštofovým Údolím se stále komplikuje

To jsou podle usnesení takové změny, které umožňují realizovat nějaký záměr města, jsou veřejně prospěšné nebo mají městský či nadměstský charakter. Strategickou změnou v poslední době byla například úprava pozemků kvůli oživení Vratislavické kyselky.

Zastánci Azylu ovšem tvrdí, že i tato změna je strategická, což doložili narychlo zorganizovanou peticí. „Během 14 dnů jsme shromáždili přes 800 podpisů od lidí, kteří si myslí, že Azyl má městský význam. Má ho dokonce nadměstský, neboť 400 podpisů bylo od lidí z okolí Liberce, dokonce i z Prahy nebo Brna. I tam klub lidé znají,“ uvedl zastupitel Felcman, který za peticí stojí.

Petice je nepřesvědčila

I přesto zastupitelé po dlouhé diskusi klubu vstříc nevyšli. „Teď v cílové rovince si prosím nepřidělávejme další závaží na záda, ať do finále s územním plánem doběhneme,“ vyzval primátor. Pro změnu hlasovalo jen 11 zastupitelů z devětatřiceti.

Zámek Zákupy
Vzácné konírny v Zákupech už čekají na stavebníky

Zda by bylo pořízení záměru opravdu „závažím“, se opozice s koalicí a magistrátem neshodnou. „Územním plánováním se živím a odhaduji, že pořízení takovéto změny zabere 20 až 30 osobohodin,“ zmínil Felcman. Hotovo by podle něj mohlo být za sedm až devět měsíců.

Podle vedoucího odboru územního plánování Petra Kolomazníka ovšem nelze rozsah práce přesně odhadnout. Podle něj navíc obsahuje stávající plán až 500 podobných chyb. „Kdybychom se každou zabývali jednotlivě, tak je to nějakých patnáct tisíc hodin práce. Myslím, že by došlo k značnému zahlcení úřadu,“ řekl.

Podle Felcmana se ale nedá tato změna s žádostí jednotlivců srovnávat. „Ukažte mi jedinou další změnu, která během čtrnácti dnů sežene 800 podpisů,“ dodal.

Ulice Švermova je po roce opět rozkopaná.
FOTO: Opravenou Švermovu ulici v Liberci znovu rozkopali, tím to ale nekončí