Žádný bankovní dům už městu Liberci nevěří. Ani jeden z oslovených desítek peněžních ústavů totiž není ochotný půjčit radnici peníze na předfinancování a spolufinancování evropských projektů.

Městu tak hrozí, že nebude moci uskutečnit vlastní záměry v Integrovaném plánu rozvoje města –  Atraktivní a kvalitní život v Liberci. Přitom je zde ve hře kolem půl miliardy evropských dotací.

Podle náměstka pro ekonomiku Jiřího Šolce (Liberec občanům) jsou banky ale obezřetné ještě z jednoho důvodu.

„Nerady půjčují na dotační tituly. Manažeři se obávají toho, aby Liberec nepostihl stejný problém jako ROP Severozápad, jemuž Brusel čerpání evropských dotací zastavil," zdůraznil náměstek.

Jak dodal, jednal s desítkami bank. Všechny jsou ale v rukou zahraničního kapitálu. Mají svou matku v cizině.

„A když měla úvěr schvalovat zahraniční centrála, vyjeli si tam výstupy z médií o Liberci. A ty jsou často nelichotivé. Ze zpráv se rovněž třeba  v Belgii dozvěděli, že kvůli stížnostem na ROP a Evropskou komisi některých lidí z opozice nám hrozí, že bychom mohli vracet dotace na lázně," zdůraznil Jiří Šolc. „U takto negativního obrazu města se pak rozhodli, že nám úvěr nedají," doplnil.

Jak upřesnil náměstek Šolc, úvěr by po třech letech, kdy by jej vyrovnávaly evropské dotace, činil z původních 200 milionů jen asi 100 milionů.

„Ještě hledáme jiné možnosti. Například směnku oproti zástavě. Město ale už má veškerý svůj hodnotnější majetek zastavený, proto se nabízí majetek některé z městských organizací, konkrétně SALu, Sportovního areálu Liberec," naznačil Jiří Šolc.

Nabízí se tak třeba dát do zástavy Tipsport Arénu, poslední cennější majetek, který město má a dosud jím neručí za žádný úvěr.

Pokladnu města tíží nyní dluhopisy za dvě miliardy korun, což ročně z rozpočtu odčerpává kolem 170 milionů. Přesto si Liberec stále drží rating Aa2 se stabilním výhledem.

Ještě do konce června  ovšem potrvá kontrola dvou projektů z IPRM, bazénu a lázní, kterou na podnět opoziční Změny pro Liberec prověřuje ROP Severovýchod.

A to i přesto, že antimonopolní úřad vloni v obou zakázkách žádná pochybení nenašel. „Banky do toho rizika nechtějí jít," řekl Jiří Šolc. Dokud kontrola neskončí, neuvolní ROP ani korunu z evropských dotací. Stavební firmy tak od září, co začaly s oběma zakázkami, nedostaly ještě zaplaceno.
Ministerstvo financí kvůli zatčení bývalého hejtmana Davida Ratha (ČSSD) a dalších lidí pozastavilo certifikaci výdajů ROP Střední Čechy a rozdělováním dotací z ROP Jihozápad se nyní zabývá soud.