Blízkost hor i snadná dostupnost metropole je také tím, co na rozdíl od některých jiných regionů drží v kraji mladé lidi. „Žila jsem po škole v Praze, ale hory mi chyběly, po třech letech jsem se vrátila,“ potvrzuje třeba třicetiletá Johana, absolventka Univerzity Karlovy. K návratu po studiích podle ní přispěla i dobrá nabídka zaměstnání. „S přítelem pracujeme ve zdravotnictví a oba jsme tu našli výborné uplatnění,“ říká.

Hodnotitelé ocenili na Libereckém kraji i rozvinutou infrastrukturu ubytovacích zařízení nebo nabídku kulturních akcí. „V kraji je také dostatek bazénů a koupališť,“ píše se ve zprávě. Porota zřejmě vycházela z možností Jablonce nebo Turnova, kde nedávno s pomocí evropských dotací otevřeli vodní centrum. Obyvatelé krajského Liberce to ale vidí jinak. „Na přehradu s dětmi raději nechodím, a jestli někomu připadá nabídka bazénu, který je před rekonstrukcí, a dvou malých koupališť na stotisícové město dostatečná, no nevím,“ připomíná matka dvou dětí Ivana.

VÁZNE VZDĚLÁVÁNÍ

Zatímco v oblasti ekologie získal kraj plusové body, v oblasti vzdělávání a péče o seniory se na region naopak snesla kritika. „Studenti středních škol dosahují u státních maturit v rámci ČR vůbec nejhoršího výsledku,“ stojí ve zprávě.

Rodiče a děti podle hodnotitelů rovněž neláká vzdělávání na základních uměleckých školách, příliš atraktivní není ani vysoké školství. Libereckou univerzitu ale třeba aktuálně navštěvuje šest tisíc studentů. Na podzim tu chtějí otevřít nový obor učitelství přírodopisu, což by bez zájmu dělali jen těžko, a liberecká architektura se stala celkem vážným soupeřem té pražské. „Pravda je, že když to porovnám třeba s Pardubicemi, tak je tam zázemí pro studenty nesrovnatelně lepší. Město univerzitou víc žije,“ líčí z vlastní zkušenosti jablonecká studentka pardubické univerzity Michaela.

Liberecký kraj by se podle analýzy mohl také více zaměřit na péči o nejstarší část populace. Kapacita domovů pro seniory je podle nich totiž druhá nejnižší. V tomto případě nezbývá než souhlasit. Přestože se tu na začátku roku otevřelo už druhé soukromé zařízení, v kraji aktuálně chybí na 600 míst. Na jedno lůžko v domovech pro seniory a v domovech se zvláštním režimem tu připadá 259 obyvatel. „Třeba v Pardubickém kraji je to 161 obyvatel na lůžko, v Královéhradeckém kraji 177,“ potvrdil nedávno náměstek hejtmana pro sociální oblast Pavel Svoboda.

PŘEDČASNÁ ÚMRTÍ

Větší pozornost by si podle hodnotící komise zasloužila také oblast zdravotnictví. Kraj dlouhodobě zanedbával stavební rozvoj krajské nemocnice, podpory se jí dostalo až za současného vedení. Studii dává za pravdu i alarmující zpráva o zdravotním stavu obyvatelstva, kterou právě včera zveřejnil Liberecký kraj a krajská hygiena. Z ní vyplývá, že region obsadil třetí místo ve statistice předčasných úmrtí. Hůř je na tom jen kraj Ústecký a Karlovarský, který smutnou statistiku vede. Kraj přitom dvakrát získal ocenění Zdravá města.

Jedním z důvodů může být podle odborníků paradoxně skutečnost, že tu dochází k velké koncentraci adrenalinových sportů a aktivit. „Jsou to poměrně čerstvá data a přiznám se, že i mě samotného takové umístění překvapilo,“ konstatuje ředitel krajské hygieny Vladimír Valenta. Podle něj v tom kromě úrazů může hrát roli i špatný životní styl, nízká konzumace ovoce a zeleniny a nadváha.

Nejčastější příčinou úmrtí obyvatel kraje jsou podle statistiky hned po nádorech a úrazech nemoci oběhového ústrojí, mezi které patří mozkové mrtvice a infarkty.