Některé z ryb, které zde před vypuštěním žily, se sem už ale nevrátí. „Nechali jsme si vypracovat studii, jak by se konkrétně v tomto rybníku mělo dál hospodařit, jaké ryby by se tu měly vysadit,“ řekl Kamil Farský, odborný pracovník Správy CHKO Jizerské hory.

„Voda v Šolcáku bývala plná sinic, za což mohly přemnožené kaprovité ryby v čele s nepůvodními druhy, amurem a karasem, které jsou schopny vodní nádrž úplně vyžrat. Ty už by v rybníku po napuštění žít neměly,“ dodal.

Kapry by měla nahradit střevle potoční, zřejmě i pstruh a lososovité ryby. Jedním z nejcennějších obyvatel rybníka je rak říční. Ten žije jen na dvou místech CHKO Jizerské hory, u přehrady Fojtka a právě v Šolcáku. „Rybníku prospělo, že byl téměř rok vypuštěný. Dno v zimě promrzlo, což by mělo bránit v rozmnožování sinic,“ podotkl Kamil Farský.

Oprava hráze Šolcova rybníku, který patří Lesům České republiky, spolkla přes milion korun. „Museli jsme vyměnit výpustní zařízení, které už netěsnilo a protékalo. Hrozilo, že by voda z rybníku sama vytekla,“ vysvětlil ředitel Lesní správy Frýdlant Oto Kučera.

Před zimou vytvořili pracovníci lesní správy pro raky speciální tůň na přežití. Na jaře pak do rybníka nechali napustit trochu vody na dno, kvůli žábám, které se sem stahují a bez vody by tu žít nemohly. „Dno rybníka nebudeme nijak upravovat. Necháme jej přirozeně zarůst. Na dně zůstanou i pařezy, protože ty slouží jako přirozené úkryty raků,“ upřesnil Oto Kučera.

Šolcův rybník, obklopený Jizerskohorskými bučinami, leží v 1. zóně chráněné krajinné oblasti, což znamená, že podléhá nejpřísnější ochraně přírody. Proto museli stavbaři při opravách hráze brát ohled také na vzácné živočichy, kteří zde žijí.

Ostatně v okolí Šolcova rybníku stavějí každý rok na jaře ochránci přírody bariéry pro migrující žáby, jež by jinak skončily pod koly automobilů na rušné silnici mezi Oldřichovem v Hájích a Raspenavou.

Rybník pochází údajně ze 17. století. Zřejmě nejznámější milovník Jizerských hor, spisovatel Miloslav Nevrlý, o rybníku napsal, že jej založil sám Albrecht z Valdštejna. Kapři ze Šolcáku se podle pověsti dostali až na Valdštejnovu svatební tabuli. „Rozsáhlými úpravami a rekonstrukcí prošel Šolcák v šedesátých letech, další rekonstrukce pak proběhly v letech 1996 a 1997. Ale už v šedesátých letech získal rybník podobu, jakou má dnes,“ dodal Oto Kučera.