Obnovit chátrající amfiteátr v Lidových sadech, nebo místo něj postavit parkoviště? Otázka, kterou mezi Liberečany nastolilo vedení města na podzim, když podalo žádost o dotaci na přestavbu amfiteátru právě na parkovací terminál, zůstane minimálně do voleb nezodpovězena. Městu žádost o dotaci nevyšla a potřebných více než 24 milionů nezíská.

„Mohli bychom to financovat vlastními prostředky na etapy, ale prozatím pro to není vůle,“ vysvětlil náměstek primátora Tomáš Kysela (býv. ANO). Změna, druhá strana zastoupená ve vedení města, totiž s výstavbou parkoviště nesouhlasí a začala už sbírat podpisy pro referendum o tom, zda amfiteátr zachovat, či nikoli.

Amfiteátr pochází z padesátých let, už od devadesátých let se ale nevyužívá. Vystupovala zde řada umělců, třeba kapely Olympic, Stromboli či Johnny Hallyday. Právě kulturní produkci by sem Změna ráda vrátila.

„Mohlo by zde vzniknout chybějící letní kino, zázemí pro folkové koncerty nebo vystoupení dětských souborů či amatérské divadlo,“ vysvětlil náměstek Jan Korytář (Změna). Obnova amfiteátru má být jednou z pěti otázek, o kterých nejspíše budou lidé rozhodovat na podzim v referendu.

S obnovou amfiteátru ale nesouhlasí ani náměstek pro kulturu Ivan Langr (býv. Změna). „Zvlášť, když se nedaleko nachází středisko Lidové sady, které veškerou kulturu pojímá. Kdyby v té lokalitě nic takového nebylo, tak je to na zamyšlení, ale takhle ta myšlenka nedává smysl,“ řekl Langr.

Mnohem větší smysl proto i jemu dává přestavba na parkoviště. Amfiteátr se totiž nachází u zoologické zahrady. A právě návštěvníci ZOO dnes parkují v okolních ulicích, kapacitní parkoviště v lokalitě schází.

„Jsme pro to, aby tam to kaskádovité parkoviště vzniklo, je to jediná šance pro celou lokalitu, nikam jinam se už auta umístit nedají,“ uvedl primátor Tibor Batthyány. Podle Korytáře by však bylo možné vybudovat parkovací místa například podél příjezdové cesty k amfiteátru.

„Jsme jednoznačně proti nápadu zřídit zde terasovité parkoviště, které by bylo využívané maximálně dva měsíce v roce,“ uvedl Korytář.