Do kopce, s kopce. Tak vypadá, zjednodušeně řečeno, jízda na kole po Liberci. Kopcovitý terén ale nepředstavuje to hlavní úskalí, které musejí cyklisté zdolávat. Cyklostezek je ve městě málo, a to i přesto, že vedení města plánuje jejich rozšíření o další stovky metrů.

„Nepatřím mezi cyklisty, kteří berou jízdu na kole jako vrcholový sport. Ale jezdím ráda, s partou v létě ujedeme i přes tisíc kilometrů. Po Liberci nejedu, pokud nemusím. Cyklostezek je málo, a proplétat se mezi auty mě nebaví,“ zhodnotila situaci Hana Kučerová z Vesce.

Nová stezka vyroste také u Nisy

Postupně by se měl pruh pro cyklisty objevit například na křižovatce v ulici Jungmannově, odkud by měl vést až do Švermovy ulice. S úpravou cyklostezky začalo už vloni město také v ulici Na Bídě.

„Asi 570 metrů cyklostezky budeme letos budovat ve směru od centra po ulici Dr. Milady Horákové, Košické a Melantrichově. Dalších 300 metrů nové trasy vznikne i v lokalitě ulic U Nisy a 1. máje,“ upřesnil tiskový mluvčí radnice Martin Korych.

Jak vysvětlil primátor Jiří Kittner (ODS), nové cyklostezky se nebudují mnohdy od základů, ale jen se například přimaluje pruh pro cyklisty při rekonstrukci některé silnice. „My na cyklisty myslíme,“ poznamenal primátor. „Při opravách ulic už s pruhem pro ně počítáme,“ dodal.

Podle cyklistů je město v bodě nula

Podle Jiřího Rutkovského z občanského sdružení Cyklisté Liberecka skutečně při rekonstrukci komunikací město na cyklisty myslí. Ale na druhé straně je většina dopravních staveb už hotová, a tam pak nelze ukrojit a ani namalovat pás pro cyklisty.

„Z budování dalších metrů máme radost. Je to ostatně i výsledek našeho desetiletého tlaku na vedení města,“ řekl Jiří Rutkovský. „Teď jsme v bodě nula. Co chybí, to je plánovaná výstavba cyklostezek, která by byla zahrnutá v rozpočtu,“ doplnil.