VYBRAT REGION
Zavřít mapu

SLEDUJEME ON-LINE: Povodně znovu udeřily

Liberecko /NOVÁ FOTOGRALERIE/ –Vydatné deště v Libereckém kraji zvedly hladiny řek. Třetí stupeň povodňové aktivity byl ve čtvrtek časně zrána dosažen na Smědé v osadě Předlánce ve Višňové a v Bílém Potoce. Na několika místech se řeka vylila z koryta. Několik silnic bylo policií uzavřeno, akutně hrozí jejich přelití vodou. Několik lidí bylo evakuováno.

21.7.2011 1
SDÍLEJ:

Povodňová pohotovost na Liberecku.Foto: Deník / Jan Škvára

Liberecký deník
je na Facebooku.
Připojte se!

Pátek 22. července

18.50 - Hrádek nad Nisou: Voda se zastavila na 239 cm, což je pouhý 1 cm pod 3. povodňovým stupněm a voda velmi pomalu klesá. Pokud počasí zůstane takové, jaké je nyní, bude voda postupně klesat i nadále. Voda v Hrádku zatopila jeden rodinný dům, několik zahrad a sklepů.

17.00 - Stav ohrožení stále platí na čtyřech tocích - Smědé v Předláncích, Řasnici v Raspenavě, Jeřici v Mníšku, Kamenici v Plavech. Jizera v Jablonci nad Jizerou klesla už před polednem na druhý povodňový stupeň. Ten platí také na Lužické Nise v Liberci a Hrádku nad Nisou. Kvůli zaplavení je stále na Frýdlantsku uzavřeno několik silnic a mostů. Mimo své domovy stále zůstává i devět lidí, kteří byli z preventivních důvodů evakuováni už ve čtvrtek ve Višňové a Raspenavě. (čtk)

Podle Českého hydrometeorologického ústavu prší nejvíc na severu Čech, v oblasti Jizerských hor spadlo za posledních 24 hodin od 60 do 160 milimetrů srážek. Nejhorší je situace na Frýdlantsku. Kvůli vodě je stále uzavřena silnice třetí třídy 353 z Vísky do Minkovic a dál do Višňové, Černou s Vsi. Neprůjezdné jsou i silnice 356 a 357 z Višňové na Předlánce. Do Višňové je průjezdná jediná silnice přes provizorní most ve Vísce. (čtk)

16.50 - Mníšek: Přehrada Fojtka je stabilizovaná, vypouští přibližně tři kubíky vody. Starosta Slezák se spíše obává Jeřice, která přiteéká z hor a není regulovaná žádnou přehradou. Oproti kulminaci, kdy měla Jeřice 160 cm, nyní klesla na 125 cm. Stále ale platí 3. SPA. Starosta předpokládá, že na 3. stupni se řeka udrží i v noci a pravděpodobně i zítra. Někteří evakuovaní se již vrátili do svých domovů.

Uzavírky:

Uzavřít museli už ve čtvrtek provizorní most u obecního úřadu v Raspenavě, kde hrozí, že ho voda podemele. Neprůjezdná je také raspenavská Fučíkova ulice, kde Smědá podemlela břeh. Do Hejnic se tak dá dostat jen přes Frýdlant a Nové Město pod Smrkem. Podemletá je ale podle informací z policie i hlavní silnice 13 na Frýdlant za Albrechticemi. Zaplavené jsou ulice Tovární, Hejnická a V Údolí ve Frýdlantu, zakázán je i průjezd do Raspenavy kolem školního statku. V Hrádku jsou kvůli čerpání vody uzavřené tři ulice. Silnice z Mníšku do Chrastavy je již průjezdná. (čtk)

16.18 - Český hydrometeorologický ústav: Řeky na Liberecku se stále drží na vysokých hladinách, večer už by však měly začít rychle klesat. V sobotu už by neměl nikde platit 3. stupeň.

15.40 - Hrádek nad Nisou: Řeka Nisa se v Hrádku nad Nisou v rozporu s tvrzením webu Povodí Labe podle starosty Martina Půty drží těsně pod třetím povodňovým stupněm. Povodí uvádí už třetí stupeň. Jak zdůraznil starosta, hladina drobně stoupá, ale žádné velké nebezpečí zatím nehrozí. „Pytle s pískem jsme s hasiči a místními obyvateli stavěli už včera. Někteří mají zatopené sklepy, ale dosud jsme nikoho evakuovat nemuseli,“ řekl starosta. „Celá letošní povodeň je důsledkem toho, že Povodí Labe nevyčistilo a nezpevnilo všechna riziková místa v korytech. Tam, kde to udělali, v polovině města, je klid. Druhá půlka je ohrožená povodní,“ dodal.

15.30 - Omezení provozu na silnicích v Liberci v důsledku povodňového stavu:

Na Výběžku (Starý Harcov)
Lukášovská (Nový Harcov)
V Horách (Harcov)
Českolipská (Karlov)
U Školky (Horní Hanychov)
Stará Londýnská
Volgogradská (Janův Důl)
Svárovská (Ostašov)

15.25 - Chotyně: Koryto Nisy je plné po okraj, ale podle místních hasičů za poslední hodinu klesla voda o cca 10 cm.

14.20 - V Mníšku preventivně evakuovali deset rodin, hladina už klesá. Za asistence příslušníků KŘ Policie Libereckého kraje bylo dnes kolem 11 hodiny evakuováno deset rodin v Mníšku na Liberecku. „Hladina Jeřice v 10. 30 hodin kulminovala na 160 cm, zatopila některé sklepy a nebytové prostory, proto jsme se rozhodli rodiny v časti Dolní Mníšek raději evakuovat,“ uvedla místostarostka obce Gisela Škodová s tím, že evakuovaní občané byli prozatím umístěni v restauraci na hřišti, kde jim bylo zajištěno i občerstvení.

Situace se však v průběhu cca hodiny stabilizovala a voda podle nejčerstvějších informací starosty Romana Slezáka, který se právě vrátil (14 hod.) z obhlídky toku v obci, pomalu klesá. „Vloni jsme tu měli 433 cm, to bylo o hodně horší“ připomněla starostka.

13.17 - Nově je uzavřená silnice z Luvíkova pod Smrkem do Hajniště, lidé musejí volit objíždku přes Nové Město p. S. Dramatická situace je v Krásném Lese, voda zde zcela zaplavila dva domy, obyvatelé jej museli opustit.

13.00 - Bílý Kostel nad Nisou: Hladina řeky stoupá, mělo by dojít ke kulminaci. Ve Fojtce na přehradě protéká voda již všemi třemi bezpečnostními přelivy.

12.45 - Hasiči odčerpávali vodu ze sklepa školy v Liberci - Harcově.

Ve Frýdlantském výběžku pracuje také psycholožka HZS Libereckého kraje. Podle jejích slov je situace pro místní obyvatele samozřejmě nepříjemná a stresující, ale zatím ji zvládají velmi dobře. Není se čemu divit, že jsou vyděšení, ale vzhledem k tomu, že se s povodněmi setkali již několikrát, jsou jejich obavy pochopitelné a na místě.

12.15 - Heřmanice: Obec Heřmanice, ve které vloni při srpnových katastrofálních povodních voda poničila kromě obecního úřadu všechny domy v obci a vzala si i jeden lidský život, je nyní podle starosty Vladimíra Stříbrného v relativním klidu. Říčka Oleška, která včera dosahovala II. stupně povodňové aktivity, klesla už na I. stupeň. Sklepy jsou ale v domech podél potoka zaplavené všechny.

„Koryto zůstalo po loňských povodních nezpevněné, takže je řeka teď v některých místech vymílá. Zahazujeme to, čistíme od nánosů, taky jsme bagrovali některá zanesená místa a samozřejmě, že s hasiči řeku hlídáme, máme tady i profesionály z Liberce a hasiče z Frýdlantu. Ti nám pomáhali stavět podél Olešky pytle s pískem a ve třech domcích vynášet do horních pater, do bezpečí před možnou záplavovou vlnou, nábytek a další zařízení,“ uvedl starosta Vladimír Stříbrný. Jak doplnil, v noci ze středy na čtvrtek stoupala řeka rychle a není divu, že místní lidi znovu vyděsila. „Teď sice pořád prší, ale spíš čekáme, že Oleška odpoledne opadne,“ dodal starosta.

11.54 - V Raspenavě policie uzavřela ulici Nádražní, objížďka vede po okolních nezpevněných kominukacích.

11.45 - Krásný Les: Řasnice se drží v Krásném Lese podle starosty Bohumila Mádleho na III. povodňovém stupni, i nadále tedy platí stav ohrožení. „Dopoledne řeka kulminovala, pokud ale přestane po obědě pršet, půjde hladina dolů,“ řekl Bohumil Mádle. „Jezdíme po obci, monitorujeme situaci, hasiči jsou na nohou,“ dodal. V domech vodu zatím obyvatelé obce nemají, zaplavených je jen několik sklepů a zahrady, část obce totiž naštěstí stojí ve svahu. Dvě rodiny ale opustily před velkou vodou své domovy, jak prozradil starosta, lidé odešli ke známým. K tomu, aby se řeka prodrala lidem do obytných částí domků, chybí u některých budov podle starosty 20 centimetrů. Hlavní silnice III. třídy, která obcí vede, je stále průjezdná. „Některé úseky silnice voda už zaplavila, ale dosahuje výšky jen asi 10 centimetrů,“ upřesnil starosta Mádle.

11.20 - Raspenava a Bílý Potok nad Nisou: Ačkoliv vytrvale prší, řeka Smědá, která protéká Raspenavou a Bílým Potokem, klesla na úroveň I. až II. stupeň povodňové aktivity, hladina se přes noc uklidnila. To ovšem může v průběhu dne déšť změnit. Ráno k podemletému provizornímu mostu u obecního úřadu v Raspenavě dorazili policisté, kteří jej uzavřeli policejními páskami. Město je průjezdné jen složitými objížďkami, nyní starosta Pavel Lžičař Raspenavy vyrazil obhlédnout Luhovou ulici, což je spojnice od Frýdlantu na Hejnice. Na několika místech by tam měla být vylitá voda. Pokud by během poledne došlo k jejímu uzavření, bude i Raspenava odřízlá od světa a pro automobilovou dopravu neprůjezdná.

11.10 - Na přehradě Fojtka teče voda už ze dvou z celkově tří bezpečnostních přelivů, přehrada tak přestala pomáhat. Dopravu v Mníšku řídí hasiči a policisté, evakuace obyvatel se týká hlavně dolní části obce. Nad silniční odbočkou na Oldřichov se na louce vytvořila obří laguna.

11.05 - Višňová: Vytrvale prší, ve Višňové se rozlily všechny tři potoky, Řasnický, Bulovský a Pertoltický. Z nich jsou poslední dva přítoky do řeky Smědé, tudíž zvyšují hladinu Smědé, na které stále platí III. povodňový stupeň, stav ohrožení. Podle starostky Višňové Vladimíry Erbenové je obec i s přilehlými osadami odříznutá od světa, silnice jsou pod vodou, autem se sem nikdo nedostane.

„V noci se toky trochu uklidnily, ale od rána se opět začaly zvedat. V 9.30 hodin se potoky rozlily a zaplavily silnice. Jediná naše evakuovaná rodina se ještě večer vrátila na noc domů, chtěli přespat ve svém. Jsme s nimi dohodnutí, že v případě nebezpečí pro ně pošleme hasičské pásové vozidlo, kterým bychom je evakuovali,“ řekla starostka. V obci jsou ve střehu hasiči i zdravotníci záchranné služby, ti zde slouží nonstop. Obec je připravena zdravotníky převézt v případě potřeby pásovým obojživelníkem od hasičů.

10.46 - V Libereckém kraji stále prší, stav ohrožení platí na pěti řekách - Jeřici v Mníšku, Řasnici ve Frýdlantu, Smědé v Předláncích, Kamenici v Plavech a znovu překročila třetí povodňový stupeň také Jizera v Jablonci nad Jizerou. Hladiny řek stále pomalu stoupají, situace je ale stabilizovaná, řekl novinářům po jednání krajské povodňové komise liberecký hejtman Stanislav Eichler (ČSSD). Podle informací Českého hydrometeorologického ústavu prší nejvíc na severu Čech, v oblasti Jizerských hor spadlo do dnešního rána od 60 do 160 milimetrů srážek. "Kolem poledne by ale podle našich informací měly srážky ustávat a mělo by se vyjasnit," dodal Eichler. (čtk)

10.34 - Harcovský potok se rozlil na Lukášovskou ulici naproti pivovaru Vendelín. Policisté varují řidiče před akvaplaningem. Na silnici je zhruba 20 centimetrů vody. Také v zadní části Harcova, směrem od ulice Na Výběžku se voda vylila z břehů. "Voda se vylila nad ránem, právě čerpáme vodu z garáže," potvrdil místní obyvatel.

10.30 - V Liberci dosáhla Lužická Nisa 2. stupně povodňové aktivity. Poslední srážky jsou v rozmezí 2 - 3 mm a naše území se stále nachází na rozhraní této oblačnosti. Z naměřených hodnot vyplývá, že srážky byly plošně vyrovnané a zcela srovnatelné se srážkami, které náš kraj postihly v srpnu 2010. Zvýšené riziko zaplavení jednotlivých městských částí bude vyhlášeno sirénou.

Frýdlantsko: Řeka Smědá staguje. Starosta Dan Ramzer: "Pokud vyjdou předpovědi počasí a do oběda přestane pršet, žádné nebezpečí nehrozí, potíže nám dělají rozvodněné potoky a voda ze svahů. Příkopy už vodu pomalu neberou."
Po minulé povodni nechali v parku postavit provizorní dřevěné zábradlí, které vandalové v noci naházeli do řeky.

Silnice do Višňové je stále odříznutá, hasiči se tam však dostanou.

Raspenava: Doprava mezi Raspenavou a Frýdlantem je komplikovaná. Raspenava je plna objížděk. Musel zde být uzavřen další most, hrozilo jeho zřícení do řeky.

10.17 - Přehrada Fojtka je naplněná, přelití vody přes hráz ale nehrozí. Podle pracovníka Povodí Labe pana Dědka ale zřejmě každou chvíli začne téct voda přes bezpečnostní přelivy.

9.50 - V Bílém Kostele nad Nisou už voda vystoupala na 2. stupeň.

9.30 - Starosta Mníšku Roman Slezák: "Situace zvážnuje, začínáme evakuovat několik domů v Dolním Mníšku." Starosta se domnívá, že pokud bude ještě chvíli pršet, začne se voda přelévat přes hráz.

9.15 - V Libereckém kraji od rána znovu intenzivně prší a řeky pomalu stoupají. Stav ohrožení platí na čtyřech tocích - Smědé v Předláncích, Řasnici v Raspenavě, Jeřici v Mníšku a znovu také na Kamenici v Plavech. Kvůli zaplavení je stále na Frýdlantsku uzavřeno několik silnic a mostů. Mimo své domovy je stále devět lidí, kteří byli z preventivních důvodů evakuováni už ve čtvrtek ve Višňové a Raspenavě. Vrátit se zatím nemohli, ale nebylo nutno evakuovat nikoho dalšího, řekl velitel Višňovských hasičů Lubomír Erban. (čtk)

Prognózy meteorologů na nejbližší hodiny nejsou příliš optimistické. Nejhorší je situace na Frýdlantsku. Kvůli vodě je stále uzavřena silnice třetí třídy z Vísky do Minkovic a dál do Višňové, neprůjezdné jsou i silnice 356 a 357 z Višňové na Předlánce. Do Višňové je průjezdná jediné silnice přes provizorní most ve Vísce. (čtk)

9.00 - V Nové Vsi u Chrastavy byl právě vyhlášen 3. stupeň povodňové aktivity. Lidé postávají venku a s obavami sledují stoupající hladinu.

8.00 - Jak informovali krajští hasiči, přes noc se povodňová situace v Libereckém kraji částečně zklidnila, vodní toky dále nestoupaly. Přesto mají hasiči 110 lidí v pohotovosti z dvaadvaceti jednotek profesionálů i jednotek sborů dobrovolných hasičů obcí. Samostatnou třiadvacátou jednotku tvoří obojživelné pásové vozidlo Hägglunds BV 206 s posádkou, která od včerejšího dne zasahuje ve Višňové. Pokud se situace zhorší, po dohodě s Generálním ředitelstvím HZS ČR jsou připraveny všechny potřebné síly a prostředky z jiných krajů, kdy například Záchranný útvar HZS ČR Hlučín disponuje auty s větší brodivostí.

Do této doby bylo evakuováno celkem 7 lidí, z toho 4 ve Višňové a 3 v Raspenavě. Na Frýdlanstku mohou lidé také využít služeb psycholožky HZS LK, která poskytuje posttraumatickou péči. Od včerejšího rána evidují hasiči v Libereckém kraji 47 výjezdů, přičemž nejvíce jich měl ÚO Liberec a dalších 9 událostí ještě nebylo uzavřeno, neboť hasiči jsou stále v terénu.

Zasedání povodňové komise právě probíhá, o vývoji situace vás budeme informovat.

Čtvrtek 21. července

Na některých komunikacích ve Frýdlantském výběžku je zákaz vjezdu. Týká se to zejména silnice z Višňové, a to od obce Víska, dále pak železniční stanice směr Černousy. Zakázaný je rovněž průjezd silnice vedoucí z Frýdlantu do Raspenavy.

Policisté již museli uzavřít i most v Raspenavě, u obecního úřadu. Dopravu odklánějí přes ulici Nákladní. V nejbližších minutách bude uzavřena i silnice vedoucí do Předlánců a do Višňové. „Žádáme řidiče, aby skutečně respektovali dopravní značení a pokyny policistů a nekomplikovali již tak závažnou situaci, která z důvodů vylití řek nastala,“ prohlásila mluvčí policie Vlasta Suchánková

Vozovky jsou osazeny dopravním značením, které zakazuje vjezd na tyto komunikace. Přesto však toto upozornění někteří řidiči nerespektují a snaží se těmito komunikacemi projíždět. „Situace se však mění velmi rychle, může dojít k vylití řeky i na vozovku a řidiči se tak svou laxností zbytečně vystavují riziku,“ varovala mluvčí.
Úplné uzavírky:
- silnice III/353 - obec Kunratice - uzavřen provizorní most;
- silnice III/353 - obec Víska - uzavřen most;
- silnice III/352 - obec Višňová, Předlánce - uzavřené komunikace
- silnice III/353 - obec Černousy, Ves - uzavřené komunikace

Kvůli záplavám uzavřela policie na Liberecku některé silnice a mosty. Největší problémy jsou na Frýdlantsku, kde hladiny řek stále stoupají a někde se už vylily z koryta. Od 14:00 jsou kvůli zaplavení uzavřené silnice třetí třídy 353 a 358 ve Višňové, pod vodou jsou také ulice Tovární, Hejnická a V Údolí ve Frýdlantu. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic.
Už v poledne musel být pro dopravu uzavřen most u obecního úřadu v Raspenavě a policie tam odklání dopravu. Neprůjezdné jsou také silnice do Předlánců a Višňové. Informovala o tom liberecká policejní mluvčí Vlasta Suchánková. Zákaz vjezdu platí podle Suchánkové také na cestě z Višňové do Vísky. "Zakázaný je průjezd po silnici z Frýdlantu do Raspenavy - takzvaná zadní cesta u školního statku," doplnila policejní mluvčí. Silnice je zaplavená vodou. Vozovky jsou podle Suchánkové osazeny značkami zákazu vjezdu, někteří řidiči je ale nerespektují a snaží se tudy projet. Situace se však mění velmi rychle a řidiči riskují, že svůj vůz "utopí".
V Libereckém kraji od středečního večera intenzivně prší, za posledních 24 hodin spadlo místy více než 130 milimetrů srážek. Stav ohrožení platí už na čtyřech řekách - na Smědé, Jeřici, Kamenici a na Jizeře. Na Lužické Nise platí zatím druhý stupeň povodňové aktivity, třeba v Hrádku nad Nisou se ale připravují na to, že voda překoná třetí stupeň. "Museli jsme už uzavřít lávku U Koruny," řekl starosta Martin Půta. Nebezpečí v případě rozvodnění řeky hrozí také na vnitřním obchvatu města.

Aktuálně z měst a obcí:

Frýdlant

10.11 hodin: Ve Frýdlantu se v 10. 11 protrhla hráz rybníka, voda se vylila do okolí, žádné domy však zasaženy nebyly. Na místě byla jednotka z Frýdlantu, pomoci s pytlování písku přijela i jednotka Stráže nad Nisou.

Kolem 20.00 už ve Frýdlantu neprší, voda na Smědé lehce klesá. Dvě rodiny byly před vodou evakuovány, ovšem pouze do vyšších pater vlastních domů. Zaplavené jsou ulice Tovární, Hejnická a V Údolí. Voda z rybníka Slezanu se rozlila následkem protržení stavidel. Ta byly poškozená ještě z loňských povodní. Nikdo nebyl zraněn.

Bílý Kostel nad Nisou:

12:20 - Hladina Nisy stále stoupá, ale podle starosty P. Formánka se zatím drží na 1. stupni. Voda se zatím rozlila jen po loukách a blíží se ke dvěma nejohroženějším domům, kam hasiči přivezli pytle s pískem. Další se chystají rozvézt. „Díváme se s obavami k obloze a čekáme, kdy přestane pršet,“ řekl starosta obce, která při loňské povodni patřila k jedné z nejpostiženějších.

15:00 - Za poslední dvě hodiny se hladina Nisy zvedla jen o jeden centimetr. Zatím tedy platí první stupeň povodňové aktivity. Všechny pytle s pískem jsou už položeny, nyní místním nezbývá než čekat. „Pokud voda stoupne o deset centimetrů, vylije se z břehů i v oblasti, kde stojí domy. Lidé však věří, že to tentokrát dopadne dobře,“ řekl starosta Formánek.

15:30 - Obec instaluje protipovodňové zábrany, které zdarma zapůjčila firma VOP. Budou instalovány k domu rekreantů Nováčkových, kde je situace nejkritičtější. Kulminace vody se očkává kolem 02.00 hodin ráno. V 19. hodin dnes zasedne povodňová komise. Evakuace obyvatel se zatím nechystá. Oba mosty v Bílém Potoce, které poničila loňská povodeň, jsou v ohrožení i letos. K jednomu z nich, mostu U Golabů, navozila obec kamení, aby břeh zpevnila. Koryto řeky bylo pročištěno firmou, která v Bílém Potoce opravuje škody po loňských povodních. Starosta Vladimír Hanzl se zlobí: „Kdyby se povodí staralo tak jako my, břehy řeky by byly dávno zpevněné. Oni zatím jen projektují a žádají o dotace?“ řekl Deníku.

Višňová

12:10 - Nejvíce zasažená oblast. Obec již evakuovala dvě rodiny bydlící nedaleko vody v horní Vísce. Jedna našla útočiště u známých, druhá rodina momentálně bydlí na obecním úřadě. Pokud se do večera situace nezlepší, je starostka připravená zajistit jim ubytování v mateřské školce, která již od loňských povodní slouží jako evakuační místo. Starostka také žádá veřejnost, aby nejezdila autem do Višňové. Prakticky se tam již nedá dostat. Silnice z Vísky do Minkovi je zcela uzavřená.

15:54 - Hasiči z Višňové odčerpávají vodu z polí u Poustky a vypouštějí ji do řeky Smědé. Voda zatopila dvě zahrady a hasiči se snaží zabránit jejímu přelití do silnice.

16:08 - Ve Vísce stoupla voda od rána asi o metr, řekl dobrovolný hasič u posledního mostu, který ještě jde projet. Okolní zahrady a sklepy jsou vytopené, z domů evakuovali ženy a děti. Ty jsou nyní na obecním úřadě a v klubovně hasičárny. Silnice z Předlánce do Vísky je zatopená a neprůjezdná. Hasiči jsou na nohou od jedné hodiny ranní a předpokládají, že budou muset hlídkovat ještě celou noc.

18.50 - Obce Višňová a Andělka jsou úplně neprůjezdné, komunikace jsou pod vodou. V případě nutnosti je možné přejet přes most v obci Víska, ovšem v jen nejnutnějších případech a pouze po zvážení a za asistence záchranářů.
V obci Raspenava byly z preventivních důvodů evakuovány 3 osoby, ve Višňové 4 děti.

Mníšek u Liberce

12:18 - Na Jeřici platí 3. povodňový stupeň. Již dopoledne se v dolní části Mníšku řeka vylila z břehů, nezasáhla ale podle starosty Romana Slezáka žádné domy – voda je v nezastavěném území. Starosta uvedl, že místní hasiči jsou v pohotovosti a že stav vody je neustále monitorován. „Čekáme, co bude,“ řekl R. Slezák.
Přehrada Fojtka nad Mníškem upouští vodu, což je zjevné i z pouhého pohledu. Hrázný neustále přítok do přehrady monitoruje, odmítl však sdělit jakékoli podrobnější informace.

14.20 hodin - Za poslední dvě hodiny se situace v Mníšku razantně změnila. Hladina řeky Jeřice neustále stoupá. Voda zatím nezasáhla obydlené části vesnice, ale vzhledem k vytrvalému dešti by k tomu mohlo dojít ve večerních hodinách. Hasiči již rozmístili pytle s pískem u nejvíce ohrožených domů. Podle starosty Romana Slezáka stačí dvacet centimetrů a situace se změní na kritickou. Proto vydal povel hasičům, kteří začali obcházet ohrožené ulice a připravovat místní na možnou evakuaci. „Lidé jsou vystrašení, velmi dobře si pamatují minulé záplavy. Nebojím se, že by někdo nechtěl opustit svůj dům,“ řekl starosta. V případě evakuace se lidé shromáždí v mateřské školce. „Už teď jsme tam nechali dovést občerstvení,“ doplnil starosta ohrožené obce.

Raspenava

12.10 hodin: Třetí povodňový stupeň na řece Smědé trvá stále také v Raspenavě, která leží po obou březích řeky v délce devíti kilometrů. Podle starosty Pavla Lžičaře je pod vodou cesta do Frýdlantu, zaplavené jsou pozemky v ulici V Údolí, v několika domech se řeka prodrala do sklepů. „Rozvážíme písek. Tam, kde je to třeba, si lidé staví hráze sami. Zatím nebylo potřeba nikoho evakuovat. Hráz podél celého města postavit vzhledem k délce obce nemůžeme,“ řekl Pavel Lžičař. Voda podemílá provizorní most, který nahrazuje odplavený most po loňských povodních, takže podle starosty hrozí, že Raspenava o tento most přijde.

13:40 hodin - Policisté již museli uzavřít i most v Raspenavě, u obecního úřadu. Dopravu odklánějí přes ulici Nákladní.

13.50 hodin: Voda v Raspenavě nepatrně klesla. Jak řekl starosta Pavel Lžičař, město už evakuovalo první rodinu, matku s dítětem. „Sice zatím do jejich domku Smědá nedosáhla, ale paní se rozhodla domek opustit preventivně. Má z vody hrůzu, zažila loňské povodně. Z deště a stoupající řeky mají lidé nervy,“ uvedl Pavel Lžičař s tím, že rodinu umístilo město do raspenavské ubytovny. Tam žena s dítětem přečká dobu, než nebezpečí pomine.

15.15 hodin - Přes most v Raspenavě (u obecního úřadu) jsou osobní vozidla pouštěna kyvadlově. Pro nákladní dopravu je však most zcela uzavřen. V současné době se očekává příjezd statika, který má posoudit, zda most bude uzavřen i pro osobní dopravu či nikoliv.

16.15 hodin - Statik rozhodl, že most přes řeku v Raspenavě musí být uzavřen, a to jak pro osobní, tak i pro nákladní dopravu. S maximální opatrností a pouze v případě nutnosti mohou přes most přejíždět složky IZS, nikoliv však těžká technika. Doprava je odkloněna přes ulici Nádražní.

Hrádek nad Nisou

12:21 - Hladina Nisy dosáhla 2. stupně povodňové aktivity a očekává se nárůst ke 3. stupni. Hasiči mají pohotovost. Nejvíce ohrožené lokality jsou: Za lávkou, U koruny, vnitřní obchvat, Rybářská. Lávka u Koruny byla z bezpečnostních důvodů uzavřena. Starosta vyzval obyvatele, aby si zajistili majetek a automobily. Dotazy a požadavky mají místní hlásit na tel. č. 482 723 033.

14:40 - Hladina Nisy je pět centimetrů pod třetím povodňovým stupněm. Podle starosty obce Martina Půty je pravděpodobné, že do dvou hodin bude nejvyšší stupeň povodňové aktivity vyhlášen. „Hasiči už umístili pět set pytlů s pískem,“ popsal situaci starosta. Voda se začíná rozlévat po loukách. Některé domy mají zatopené sklepy kvůli kanalizaci, která nezvládá nával vody. V případě evakuace pomůže místním lidem i armáda z nedalekého hradu Grabštejn. Školy, kam by vojáci a hasiči lidi sváželi, jsou již připraveny.
Nálada v Hrádku je podle starosty velmi sklíčená. „Někteří teprve před pár měsíci opravili poškozené domy a teď vidí tohle. Voda stoupá stejně rychle jako u loňských bleskových záplav,“ zdůvodnil ponurou atmosféru Půta.

15:48 - Hladina řeky je na 234 centimetrech a na II. povodňovém stupni, stoupá asi o centimetr za hodinu. Uzavřeny jsou ulice Lidická, Za Pragou, lávka U Koruny a jižní přístup na Kristýnu.

18:00 - Svolán krizový štáb do hasičárny. Nisa stagnuje na 234 centimetrech.

Bílý Potok

11.55 hodin: V obci je řeka Smědá na třetím povodňovém stupni. Na místě jsou hasiči z Bílého Potoka a Raspenavy, odčerpávají vodu ze sklepů a monitorují situaci. Podle místostarostky Andrey Mráčkové se k jednomu domku přiblížila voda na vzdálenost dvou metrů, hasiči zde postavili hráz z pytlů s pískem. U dalšího domku u řeky hrozí sesuv podmáčené půdy, proto obec rodinu evakuovala. Jak řekla místostarosta, jedno dítě z rodiny odešlo k babičce, druhé je na táboře mimo obec. Rodiče, včetně těhotné maminky, odmítají dům, vyplavený už při loňských srpnových povodních, opustit, sledují situaci na místě. „Objednali jsme u frýdlantských hasičů jednu sto metrů dlouhou mobilní stěnu, abychom mohli stavět proti řece další zábrany,“ řekla místostarosta Mráčková. V Bílém Potoce tráví v těchto dnech děti prázdniny na táboře. Podle místostarostky zatím není dětský tábor v ohrožení, voda sem nedosahuje.

14:15 hodin: Podle starosty Bílého Potoka Vladimíra Hanzla se Smědá v těchto chvílích trochu uklidňuje, nicméně obec pokračuje v zabezpečovacích pracích. Mobilní stometrová stěna od frýdlantských hasičů už dorazila, obec ji spolu s dobrovolnými hasiči postaví jako hráz u nejnebezpečnějšího místa řeky. Současně i nadále staví v obci podél břehů pytle s pískem. Dosud jediná evakuovaná rodina se do svého domku už vrátila. „Budeme hlídat řeku a pracovat na protipovodňových opatřeních celou noc. Čekáme, že hlavní záplavová vlna může přijít večer nebo v noci,“ řekl starosta Vladimír Hanzl.

Chrastava

12:19 - V Chrastavě se voda již dostala do některých sklepů. „Hasiči už čerpají,“ řekl starosta Michael Canov. Voda v Jeřici má ještě kulminovat, takže jsou připraveny pytle s pískem a do nejohroženějších domů již byly rozvezeny. „Máme také připraveno evakuační centrum ve zdejší škole, je otevřené,“ dodal Canov.

15:20 - Situace je v Chrastavě v tuto chvíli stabilní. Řeka Jeřice dosud neopustila koryto a je na ní vyhlášen druhý stupeň. Řeka Lužická Nisa se na některých místech již mírně vylila, ale zatím šlo o nezastavěné plochy. „Je paradox, že na Jeřici je druhý stupeň a na Nise první. Jeřice je v korytě pevněji a její svahy mají stabilnější zdi,“ řekl starosta Chrastavy Michael Canov. Hasiči čerpají vodu ze sklepů a pro pytle s pískem si neustále jezdí i sami místní lidé. „Všichni mají strach. V půl třetí ráno jsem obcházel město a narazil jsem při tom na skupinku asi třiceti lidí. Stáli venku a klepali se strachy,“ popsal Canov dění v ohroženém městě.

Heřmanice

Obec je v klidu, ale voda podemlela a strhla kamenný most přes Olešku. Zbortil se a zatarasil koryto. Bagrem musel být robit na kusy a vytahán ven. Starosta Heřmanic Vladimír Stříbrný kalkuluje, že nový přijde na 1 200 000 korun.

Během příštích hodin se v postižených oblastech očekávají další srážky (dopoledne 20 až 40 mm, ojediněle až 50 mm). Může za to tlaková níže postupující od Polska. Varování před extrémními povodněmi vydal Český hydrometeorologický ústav, podle jeho analýzy se dá očekávat, že kolem 11. hodiny dopolední budou hladiny řek nadále stoupat. Podle informací Deníku jsou již ve Višňové zaplavené některé louky, lidé z blízkých domů vynášejí nábytek do vyšších pater a hasiči objíždějí obyvatele s pytli s pískem. Uvedla to starostka obce Vladimíra Erbanová.

Situaci průběžně monitorujeme. Sledujte naše webové stránky


Autor: Redakce

21.7.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 12 500 Kč

Dělníci v oblasti výstavby budov STAVEBNÍ DĚLNÍK. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč. Volných pracovních míst: 8. Poznámka: Práce na 3 měsíce v okrese Liberec., Fyzická zdatnost, znalost gabionů, tesařské dovednosti, dlaždičské a elektrikářské práce., Hlásit se předem e-mailem: 608530415@seznam.cz.. Pracoviště: Klasik group s.r.o., Dělnická, č.p. 195, 460 06 Liberec 6. Informace: Yuriy Horbach, +420 608 530 415.

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 12 200 Kč

Pomocní dělníci ve výrobě ŘEZÁNÍ ČISTÍCÍCH HADRŮ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Hlásit se telefonicky u p. Janatové na tel. 602 138 575 nebo p. Němcové, tel. 725 081 481.. Pracoviště: Ragtex s.r.o., 464 01 Frýdlant v Čechách. Informace: Marcela Janatová, +420 602 138 575.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 120 Kč

Řemeslníci a kvalifikovaní pracovníci hlavní stavební výroby ZEDNÍK, OBKLADAČ, SÁDROKARTONÁŘ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 120 kč, mzda max. 130 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Požadujeme flexibilnost, řidičský průkaz typu B /pokud není, dodělat při práci/, zkušenosti v oboru, ochotu učit se novým věcem, fyzická zdatnost. Náplní práce je zednická činnost při rekonstrukcích a novostavbách., Zaslat životopis e-mailem nebo se hlásit telefonicky. Pracoviště: Structura s.r.o.-001, Slezská, č.p. 725, 460 15 Liberec 15. Informace: Petronela Bulířová, +420 608 711 596.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 13 500 Kč

Obsluha strojů na balení, plnění a etiketování BALIČ/KA CUKROVINEK. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: Místo výkonu práce: Ruprechtická 848/32, 460 01 Liberec 1, Vhodné i pro cizince se základní znalosti českého jazyka. Zápisy do počítače., Pracovní poměr i na dobu určitou na 1 - 2 roky., Nabízené výhody: dotovaná strava, půlroční odměny, sportovní i volno časové benefity, Hlásit se e-mailem nebo osobně ve středu ve 12.30 hod. v recepci závodu. Pracoviště: Mocca, spol. s r.o.-001, Ruprechtická, č.p. 848, 460 01 Liberec 1. Informace: Hana Černošová, +420 733 619 839.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Florbalové utkání Ústí (v tmavém) proti Liberci
17

Kdo s koho: Ústí se utká s Libercem posedmé! Ve hře je záchrana

Finalistky MISS Liberecký kraj 2018.

Čtenáři Deníku vybírají Miss Press

Liberecký kraj ošetří další tři aleje

Liberecký kraj – Tři aleje v Libereckém kraji projdou ošetřením.

Na biatlon raději autobusem. Břízky čekají uzavírky kvůli sportovní akci roku

Liberecký kraj – Desítky policistů, uzavřená silnice, parkoviště dál od areálu. V sobotu se v jabloneckém sportovním areálu Břízky uskuteční ostře sledované exhibiční mistrovství České republiky v biatlonu. Fanoušci i místní se musejí připravit na dopravní komplikace.

Bikeři provětrají Severočeské muzeum

Liberec – V sobotu se pojede závod horských kol v Severočeském muzeu. Zní to bláznivě? Je to tak. Těsně před začátkem očekávané rekonstrukce se pojede exhibice závodníků na horských kolech MuzeuMTB Race.

Vláda schválila 60 milionů kvůli Turówu

Praha – Na svém středečním zasedání schválila Babišova vláda v demisi opatření, která mají zmírnit možné dopady polského dolu Turów na české území.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT