O téměř 18 milionů korun měli před několika lety připravit město Liberec a městskou společnost Sportovní areál Ještěd (SAJ) tři bývalí komunální politici ODS, exprimátor Jiří Kittner, někdejší jeho náměstek Pavel Krenk a městský zastupitel Jiří Zeronik.

Trestného činu se měli podle protikorupční policie, která jim minulý pátek doručila obvinění, dopustit tím, že přes SAJ převáděli v letech 2003 až 2006 nemovitosti města na třetí osobu pod jejich tržní hodnotou.

Podle mluvčího Policejního prezidia ČR Jaroslava Ibeheje tak způsobili městu i společnosti SAJ škodu 17,7 milionů.

„Navíc jsme během vyšetřování dospěli k závěru, že převod majetku si měli dotyční spolu předem dohodnout. Návrhy na majetkoprávní operace měli pak předložit zastupitelům města ke schválení za vyhláškové ceny, tedy za ceny výrazně nižší než tržní,“ vysvětlil Jaroslav Ibehej.

Všichni obvinění jsou stíhání pro trestný čin zneužití pravomoci veřejného činitele, dva z trojice jsou ještě k tomu stíháni pro trestný čin podvodu a třetí pro přečin porušování povinnosti při správě cizího majetku. Kdo z politiků má na krku který paragraf odmítl mluvčí upřesnit. Stíháni jsou na svobodě.

„Jsem rád, že naše trestní oznámení, které jsme podali asi před dvěma a půl lety, bylo policisty dovedené do konce,“ řekl Jan Korytář (Změna pro Liberec), který půl roku vedl po Jiřím Kittnerovi město jako primátor.

Jak dodal Jan Korytář, obvinění tří politiků mu přináší pocit zadostiučinění. Prokazuje, že podklady, které policistům k případu předal, byly založené na faktech.

Ostatní politici zřejmě nic netušili

„Pár chlapců z ODS si předem připravilo tuto transakci. Ti zastupitelé, kteří pro ni potom zvedali ruce, o ní vlastně nic vědět nemuseli, byli zčásti zmanipulovaní. Ostatním zastupitelům, že k převodu majetku dali své hlasy, bych nic nevyčítal,“ podotkl Jan Korytář, dnes opoziční zastupitel.

Spolu se svým bývalým náměstkem Jaromírem Baxou (Změna pro Liberec) podali letos druhé trestní oznámení, a sice pro údajné zmanipulování zakázek na dostavbu bazénu a rekonstrukci městských lázní.

Oba projekty v celkové hodnotě přes 400 milionů korun připravilo bývalé vedení města v čele s ODS.

Jan Korytář odmítl jako primátor potvrdit vítěze výběrových řízení. Úřad na ochranu hospodářské soutěže nenašel ale v obou zakázkách žádné důvody k zahájení jejich prošetření. Obě stavby, podpořené z 85 procent evropskými dotacemi, před několika dny začaly.

„Třeba se za rok nebo za dva, až policisté náš podnět prošetří, dozvíme, že i zde jsme měli v našich poznatcích pravdu,“ uvedl Jan Korytář.

Za jeden přečin je trest až 12 let

Obviněným mužům hrozí za zneužití pravomoci veřejného činitele trest odnětí svobody od šesti měsíců až do tří let, za trestný čin podvodu vzhledem k výši škody pak by mohli jít obvinění do vězení na 5 až 12 let.

Ostatní sazby se pohybují ve výši do dvou let.

Bývalý dlouholetý primátor Jiří Kittner považuje obvinění za pokus jej poškodit ve chvíli, kdy nastoupil jako ekonomický ředitel Krajské nemocnice Liberec.

„Obvinění je jen dalším pokusem diskreditovat mé jméno. Je zcela neodůvodněné a budu se proti němu bránit všemi dostupnými prostředky,“ zdůraznil Jiří Kittner. „Vidím v tom zcela zřejmé zadání některých skupin, které se snahou očernit mé jméno za každou cenu nijak netají. Je přitom otázkou, zda je náhoda, že i tento případ řeší stejný státní zástupce, který řešil kauzu 23 obviněných zastupitelů,“ podotkl.

Protikorupční policisté vytýkají obviněným, že město před lety prodalo své akciové společnosti nemovitosti, které pak Sportovní areál Ještěd směnil hlavně za pozemky v Hanychově či ve Vesci.

Ty potřeboval Liberec pro chystané mistrovství světa v lyžování MS 2009.

Jiří Kittner byl předsedou představenstva Sportovního areálu Ještěd v letech 2005 až 2011. Pavel Krenk byl jeho předchůdcem od roku 2003. Jiří Zeronik byl v letech 2003 až 2007 členem dozorčí rady akciové společnosti. Jméno podnikatele Zeronika figuruje i v kauze údajného pokusu o uplacení Šimona Stejkozy, asistenta poslance Věcí veřejných Michala Babáka. Společně s dalšími dvěma muži prý chtěl, aby Stejkoza u svého nadřízeného zajistil dotace na zřízení a výstavbu soukromé technické vysoké školy. Zeronik v souvislosti s případem pozastavil své členství v ODS.

Bývalý primátor Kittner stál v čele krajského města od roku 1999 do roku 2010. Po loňských komunálních volbách ODS ve vedení Liberce skončila a odešla do opozice. Kittner je členem městského zastupitelstva. Začátkem letošního září byl také zvolen do představenstva Krajské nemocnice Liberec, akciové společnosti vlastněné krajem a městem, kam současně nastoupil jako ekonomický ředitel.

Obvinění v kauze převodů městských nemovitostí není prvním, které si bývalý primátor vyslechl. Společně s dalšími 22 libereckými zastupiteli byl v roce 2008 obviněn z porušování pravidel při správě cizího majetku za hlasování pro prodej dvou městských pozemků v liberecké části Doubí bez výběrového řízení. Odhlasovali jej v dubnu 2007. Před soud se nakonec kauza nedostala. Soudce letos na jaře stíhání během předběžného projednání obžaloby zastavil, protože znaky trestného činu neshledal.