Muž skončil na traumacentru liberecké nemocnice, podle mluvčího Lukáše Gibiece má mnohočetná poranění na hlavě, zátylku, zádech a podpaží. Je ale mimo ohrožení života. Dvojice žen byla se zraněním ruky a nohou propuštěna domů. Deník s jednou z žen hovořil krátce po útoku.

„Byla to vteřina. Skočil na něj, povalil ho a pak už jsem jen viděla, jak kouše a drápe," popsala útok viditelně otřesená žena. Aby napadenému ošetřovateli zachránila život, sama zaútočila na tygra pěstmi.

„Snažila jsem se zvíře odehnat. Bušila jsem do něj pěstmi, zabralo to. Zaměřil se pak na mě. Toho kluka pustil," dodala s pláčem žena. Její jméno redakce nezveřejní. Plán vyšel – zvíře s útokem ustalo a odběhlo pryč. Přitom drápy poškrábalo ještě další mladou ženu, který se v pavilonu nacházela. Trojice zraněných se uzavřela v prázdném tygřím výběhu, kam za nimi museli otvorem pro zvířata nalézt i záchranáři, aby je ošetřili.

Podle popisu útoku se dá předpokládat, že tygr zabíjet nechtěl, pouze si hrál. Myslí si to Jaromír Joo, majitel cirkusu a cvičitel šelem. Jako jediný soukromník v ČR vlastní dva bílé tygry. „Kdyby toho muže chtěl zabít, byla by to vteřina. Prackou by mu srazil vaz a zakousl by se do něj. V přírodě dokážou srovnatelně velcí tygři jednou ranou usmrtit vzrostlého buvola a pak jej odtáhnout několik kilometrů. Z jeho strany to byla spíš hra," konstatoval Joo.

Tygra se podařilo odchytit po hodině, když jej uspali narkotizační střelou. Po celou dobu svého pobytu na svobodě se však nacházel v prostoru pavilonu šelem a neopustil jej. Lidé, kteří byli v tu dobu v zoo – mimo jiné třeba školní zájezd z Královéhradecka – nebyli v ohrožení. Zoo byla neprodleně uzavřena a na místo přijeli vyšetřovatelé a záchranáři. Pro návštěvníky se otevřela až v 15.30, pavilon šelem ovšem zůstal uzavřen. Tygr se zde probouzel z narkózy.

O příčinách útěku tygra se zatím nic neví, policie vyslýchá zraněné i zaměstnance zoo. Její mluvčí Ivan Lang však připustil, že se tak nejspíš stalo vinou lidského faktoru. „Vše tomu zatím nasvědčuje. Výběh je zabezpečen elektronicky i mechanicky, ošetřovatel má nulový kontakt s živým zvířetem. Vždy musí být umístěno v jiné ubikaci, než do které ošetřovatel vstupuje," zdůraznil mluvčí.

Podobný incident se v liberecké zoo nestal poprvé. Přesně před třemi lety uprchli ze své ubikace dva lvi a vnikli do výběhu samice bílého tygra Isabelly. Sedmnáctiletou tygřici, zakladatelku chovu, během několika vteřin usmrtili. Před třemi měsíci zabil tygr svou ošetřovatelku v zoologické zahradě v Kolíně nad Rýnem.

Liberecká zoo je jediná v republice, která chová bílé tygry. Bílá barva tygra je daná nedostatkem barviva, a pro samotnou šelmu znamená v přírodě veliký handicap, neboť je s takto zbarvenou srstí vidět z velké dálky. Ve volné přírodě se bílí tygři nevyskytují, dlouho by nepřežili. Zabila by je silnější šelma.

Story se zraněnou ženou či komentář odborníka se dočtete v pátečním vydání Libereckého deníku