Výzva je určena těm, kteří mají nápad na oživení svého okolí a rádi by ho s pomocí svých sousedů realizovali. „Nebráníme se žádnému nápadu, který přispěje ke zlepšení vztahů mezi lidmi a zvelebení místa, kde žijí. Může jít o pořádání sousedských slavností, vybudování komunitní zahrady nebo komunitního centra, oživení veřejného prostoru či opravy drobných památek a chátrajících staveb,“ shrnuje programová manažerka z Nadace Via Michaela Rázgová. V roce 2017 bylo v programu podpořeno 44 projektů z různých částí republiky, letos jich zatím uspělo 25.

Nadace vybraným projektům nabízí finanční příspěvek na pokrytí nezbytných nákladů, mentorskou podporu a možnost setkávat se a vzájemně inspirovat s dalšími aktivními lidmi z celé republiky.

Na Liberecku získaly v předešlých letech podporu od Nadace Via komunitní zahrada v Liberci, spolek ArtproProstor pořádající bleší trhy v prostoru bývalých secesních lázní v Jablonci nad Nisou, liberecké Tatrhy, které oživují opuštěná zákoutí pořádáním bleších trhů s workshopy a uměleckými vystoupeními, nebo proměna Zauhlovačky ve Vratislavicích nad Nisou v kulturní centrum.

Tatrhy 2017.

„Aktivních lidí, kteří mají chuť zlepšit něco ve svém okolí, rok od roku přibývá. Právě díky nim zapomenutá místa oživují sousedské slavnosti, a tam, kde se ještě nedávno nekonaly žádné akce, se najednou místní setkávají při sezónních oslavách, koncertech nebo trzích. Ty, kdo podobné akce iniciují a přispívají ke zlepšení života ve svém sousedství, chceme v jejich aktivitách podpořit,“ dodává Michaela Rázgová. Podmínkou pro přihlášení je, aby projekt mohl fungovat dlouhodobě a zapojili se do něj vlastními silami lidé, kteří v místě žijí.

Program Živá komunita je financován z darů Nadace Jablotron, společnosti NET4GAS a individuálních dárců. Podmínky získání grantu ve výši 80 000 Kč, další podpory a více informací naleznete na http://www.nadacevia.cz/ziva-komunita/.