Původně chtěli aktivisté nechat "Putina na radnici" do 18 hodin. V současné době je již obří obraz ruského prezidenta z radnice pryč. O karikaturu projevila zájem i další města. Například Mladá Boleslav a Olomouc. Od zítřka bude v centru DOX.

Občanské sdružení Dekomunizace odhalilo dnes brzy ráno na průčelí liberecké radnice obří protestní plachtu s diktátorskou podobou Vladimíra Vladimiroviče Putina.

Plachta je cíleně umístěna nad pomníkem devíti libereckých obětí ruské okupace, které zahynuly roku 1968.

Varuje tímto před postupem sílící ruské diktatury směrem do Evropy. „Navzdory prohlášením ruské strany o oprávněnosti humanitární pomoci Rusům žijícím na Krymu a východní Ukrajině je jasné, že vstup cizích vojsk na území jiného státu není pomoc, ale akt agrese," vysvětluje Ondřej Matyáš z občanského sdružení Dekomunizace. „Nároky Ruské federace na Krym jsou z hlediska mezinárodního práva nepřijatelné," dodává.

Aktivisté vyvěsili na libereckou radnici velký obraz Putina v diktátorské podobě

Rusko je podle něj hrozbou, která se týká zájmů celé Evropy. Dnes Ukrajina, zítra i někdejší sovětské satelitní státy, je hlavním poselstvím celé akce.
„Nynější ruská agrese má jasné analogie v dějinách Evropy. Zabrání Sudet a anšlusu Rakouska také předcházela nacistická kampaň o potřebě bránit Němce na území dalších států. V případě V. V. Putina se tyto argumenty objevují také, ale až po okupaci cizího státního území," upozorňují na historické souvislosti aktivisté.

"Historie se opakuje a my cítíme povinnost na to upozornit. Janukovyčovo pozvání si nezadá se zvacím dopisem Vasila Bilaka a jemu podobných darebáků, kteří v roce 1968 vyzvali vedení Sovětského svazu, aby u nás "zabránilo kontrarevoluci", dzdůrazňuje Ondřej Matyáš.

Aktivisté zároveň vyzývají naši vládu a jejím prostřednictvím Evropskou unii a NATO, aby konečně začali jednat s Ruskem jako se státem představujícím vážnou hrozbu pro demokracii a svobodu.

Plachta se na radnici objevila se souhlasem vedení statutárního města Liberce. „O akci jsem věděla a podporovala ji. Není to podle mě akt politický, ale veskrze lidský. Vyjadřujeme tím podporu ukrajinskému lidu. Ten nyní prožívá nelehké dny. Sami jsme měli v naší historii období, kdy jsme si podobné morální a lidské podpory vážili. Byla pro nás důležitým signálem, že proti zlu nejsme sami - v letech 1938, 1948, 1968, 1989…," uvedla primátorka Martina Rosenbergová, která zároveň poděkovala všem obyvatelům Liberce, kteří se o protestní akci zasloužili a kteří si řekli, že nebudou mlčet.

„Snad tato netradiční akce, která není zaměřena proti někomu, ale za někoho, pomůže k diskusi nad budoucnosti Evropy a nás samých v ní. Někdy je potřeba sáhnout i k trochu kontroverzní metodě, aby dobro bylo slyšet," dodala primátorka.