Preventistce městské policie v Liberci Zdeňce Brodské se před časem ozvala na mobil jedna seniorka s tím, že její manžel měl právě telefonát z neznámého čísla, kde mu paní velmi milým hlasem oznámila, že vyhrál v anketě, které se kdysi zúčastnil. Výhru prý přijdou pánovi osobně předat k němu domů. Výhrou měla být zdravotní matrace v hodnotě 40.000 Kč. I když strážnice důchodcům rozmlouvala, aby do bytu nikoho nepouštěli a nic nepodepisovali, senioři nakonec neuposlechli. Matrace zakoupili hned dvě a kromě předraženého zboží podepsali šmejdům i právo nechat se zastupovat při založení půjčky v jedné brněnské bance.
„Bohužel, jde o klasický případ. Staří lidé jsou často vděční za jakoukoliv společnost doma, takže podvodníkům snadno naletí," uvedla mluvčí městské policie v Liberci Dana Bušková. Podle Ivana Žďárského, ředitele odboru kontroly ČOI v Liberci, jsou právě návštěvy u seniorů přímo v bytě novou taktikou šmejdů. „Organizovaných hromadných předváděcích akcí ubývá. Podvodníci se teď stále častěji zvou lidem sami domů, slibují jim předání různých výher a podobně. Pro nás je pak velmi těžké dokázat, že jim něco nutili a porušovali zákon, protože domů se k nikomu nedostaneme."
UNIFORMA ODRAZUJE
Že trend předváděcích akcí například v libereckém domě kultury a jiných zařízeních ve městě skutečně poklesl, potvrzuje i městská policie. „Strážníci jsou přítomni u každé předváděcí akce a dohlížejí, aby se senioři nestali obětí psychického či fyzického nátlaku, omezování a podobně. Snažíme se, aby nás viděli jak pořadatelé, tak i příchozí. Těm strážníci vysvětlují, co je může uvnitř čekat, hodně lidí už jsme takto od vstupu odradili," popisuje Bušková.
„Několik ohlášených akcí se kvůli tomu nakonec neuskutečnilo, protože nekalé firmy nemají zájem, aby jim před vchodem postával strážník v uniformě," přidává ředitel městské policie Ladislav Krajčík. Z údajů České obchodní inspekce tak vyplývá, že do konce června 2016 proběhlo v Liberci 7 předváděcích akcí, což je o jednu méně než za stejné období vloni a o 9 méně než v roce 2014. Nulová tolerance vůči šmejdům, kterou zavedlo město Liberec právě ve spolupráci se strážníky a ČOI, tak přináší výsledky. „Nebylo by ale správné podléhat přehnanému optimismu. Rychlý a snadný zisk představuje pro podvodné prodejce velké lákadlo, takže jsou ochotni riskovat i sankce v podobě velkých pokut či trestního stíhání," varuje ředitelka inspektorátu ČOI Renata Linhartová.
Náměstek primátora Ivan Langr tak chce oslovit majitele objektů, ve kterých předváděcí akce nejčastěji probíhají, aby s městem spolupracovali.
„Zároveň chci upozornit, že podle nové legislativy jsou všichni, kteří smlouvu se šmejdy podepsali, chráněni 7 dní. Po tu dobu nesmí od nich prodejce přijmout žádné peníze a je tedy čas odstoupit od smlouvy," řekl Langr. Jak se dá proti šmejdům bránit a z čeho si vzít ponaučení, shrnuje i nový web, liberecprotismejdum.cz, který radnice spustila.