Do České republiky se vrátil africký mor prasat, potvrdil se na Frýdlantsku
Po pěti letech se v Čechách opět objevil africký mor prasat. Vyšetření ve Státním veterinárním ústavu ve čtvrtek 1. prosince potvrdilo nákazu u uhynulého selete prasete divokého nalezeného v Jindřichovicích pod Smrkem na Frýdlantsku. Podle mluvčího Státní veterinární správy (SVS) se místo nálezu nachází v blízkosti hranic s Polskem, kde se nákaza dlouhodobě vyskytuje. „Nákazou mohou onemocnět všechny věkové kategorie prasete domácího i divokého. Není přenosná na člověka ani další živočišné druhy,“ informoval Petr Vorlíček.
Divoké prase. Ilustrační foto.
|
Foto: Deník/Václav Pancer
Aktuálně státní veterinární správa připravuje mimořádná veterinární opatření. Kolem místa nálezu nakaženého prasete vznikne takzvané pásmo infekce na ploše zhruba 200 kilometrů čtverečních. V této oblasti bude dočasně zakázán lov divokých prasat, dále dojde k omezení pohybu obyvatelstva v přírodě a bude probíhat intenzivní monitoring výskytu nákazy u divokých prasat. Opatření zasáhnou také chovatele prasat domácích v oblasti a provozovatele jatek či zvěřinových závodů. „Všechna přijímaná opatření mají za cíl především zamezit dalšímu šíření nákazy v populaci prasat divokých a zabránit tomu, aby se nákaza dostala do chovů prasat domácích,“ sdělil ředitel veterinární sekce SVS Petr Šatrán.
V České republice byl potvrzen historicky první výskyt afrického moru prasat v roce 2017 ve Zlínském kraji. Poslední pozitivní případy nákazy byly zaznamenány před čtyřmi lety u uloveného prasete divokého a u nalezeného uhynulého prasete divokého.
Africký mor prasat je akutní onemocnění prasat podobné klasickému moru prasat. Je charakteristický vysokou, téměř stoprocentní úmrtností. Onemocnění se projevuje vysokou horečkou až 42 stupňů Celsia, která může podle průběhu trvat i několik dnů. Zvířata jsou malátná, těžce dýchají, nepřijímají potravu, trpí krvavým průjmem a zvrací. V populaci divokých prasat se virus šíří zejména přímým kontaktem, ale také krmivem, vodou a předměty.
Prezidentské volby 2023
Druhé kolo prezidentských voleb proběhne v termínu 27. a 28. ledna 2023. Prezident se volí přímou volbou, dosavadní dvě přímé volby vyhrál Miloš Zeman. O názorech prezidentských kandidátů se dozvíte v unikátním seriálu Prezidentský souboji Deníku. O novinách pak v denním zpravodajství z voleb.
Kandidáti na prezidenta, kteří postoupili do druhého kola
Andrej Babiš, Petr Pavel
Ostatní kandidáti na prezidenta
Jaroslav Bašta, Karel Diviš, Pavel Fischer, Marek Hilšer, Danuše Nerudová, Petr Pavel, Tomáš Zima
Přinášíme také návod, jak volit, a rozhovory s rodinnými příslušníky kandidátů.
Monika Babišová, Klára Fischerová, Robert Neruda, Jitka Divišová
Podívat se také můžete, jak probíhaly prezidentské volby v roce 2018.