Nakažené kusy prasat se vyskytují čím dál blíže české hranici. Chystá se proto svolání Krajské nákazové komise a porada myslivců a starostů obcí z pohraničí. „Už se uskutečnila pracovní schůzka s veterinární správou v saském Görlitz a nyní pracujeme na přípravě preventivních opatření,“ sdělil krajský radní pro resort životního prostředí a zemědělství Václav Židek. Pokud by se nákaza dostala i do Libereckého kraje, prováděl by se svoz i likvidace v asanačním podniku v Mimoni. „Svážela by se tam prasata i z Ústeckého kraje,“ dodal. 

Nemocná zvěř překonala bariéru v podobě dálnice A4, čímž se otevřel prostor pro zavlečení nákazy na území kraje. „V našem regionu je řada rizikových míst, odkud by k nám nakažená prasata mohla migrovat. Jde o oblasti v Jizerských horách, na Frýdlantsku a migrační trasa zvěře míří i na Hrádek nad Nisou,“ popsal situaci ředitel Krajské veterinární správy Roman Šebesta.  

Plánované jednání Krajské nákazové komise se uskuteční v pondělí 11. října a zúčastní se ho zástupci hygieny, Hasičského záchranného sboru, Policie České republiky a agrární komory. V tentýž den proběhne jednání s myslivci z oblasti intenzivního odlovu a starosty z příhraničních oblastí. Odbor dopravy krajského úřadu také ve spolupráci se správci cest a silnic pracuje na mapě s vyznačením míst, kudy by se prasata mohla dostat do České republiky.

Nová Skalka v novém světle.
Skiareály v kraji se chystají na zimu. Ještěd nasvítil celou sjezdovku

Hasiči a policisté zašlou řediteli Krajské veterinární služby informace o využití techniky – dronů a čtyřkolek. „Projednávali jsme též otázky vyčlenění finančních zdrojů krajského úřadu v případě mimořádných opatření, vytipování sběrných míst uhynulé zvěře či instalaci bariér, jakými jsou pachové ohradníky a mechanické zábrany, na koridory, kudy by zvěř procházela,“ zdůraznil Židek. 

Africký mor prasat je nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění domácích i divoce žijících prasat všech plemen a věkových kategorií. V kraji platí od 16. listopadu loňského roku mimořádná veterinární opatření. Bylo vyhlášeno pásmo intenzivního odlovu, do kterého spadá 65 honiteb. Jde o část severočeského území, ohraničenou na území Libereckého kraje od vnitrozemí silnicí číslo 13 přes Nový Bor a Jablonné v Podještědí do Liberce a odtamtud dál silnicí číslo 14 na Tanvald a dále po silnici číslo 10 přes Harrachov na hranici s Polskem.

„Myslivci jsou motivováni finanční odměnou. V případě střeleného prasete dostanou 2 000 korun, za nalezené či sražené o tisíc korun víc,“ dodal Šebesta. Doposud se u odebraných vzorků nákaza nepotvrdila.