V Liberci se strom rozsvítí přesně v 17.00 hodin na náměstí před radnicí. Program ale začne už v 16.15, kdy na schodech před radnicí vystoupí DPS Lesněnky, smíšený pěvecký sbor Ještěd, sopranistka Iveta Hejduková a trumpetista Pavel Černý. V adventu se také na mnoha místech staví betlémy. Skutečný unikát, venkovní výjev svaté rodiny od významného českého malíře Josefa Jíry, slavnostně nasvítí už dnes, v 16.00 hodin v Kryštofově Údolí. Betlémy můžete vidět také v Severočeském muzeu v Liberci , kde je k vidění slavné dílo řezbáře Metelky od 5. 12., nebo ve Frýdlantě .

Leží tam v betlémě, v jesličkách na seně…

Advent láká k návštěvě betlémů. Na Liberecku je jich celá řada. Nejvýznamnější stálice jsme pro vás vybrali a popsali.

Do Kryštofova Údolí na Jírův betlém i muzea nad hospodou

Po třinácté postavili v Kryštofově Údolí Jírův betlém.Kryštofovo Údolí má během předvánočního času pro návštěvníky řadu lákadel. Jedním z nich je betlém Josefa Jíry, který je každoročně instalován vedle orloje venku a poprvé nasvícen v sobotu před první adventní nedělí. Betlém ukazuje celý příběh Ježíška pohádku zrození. Jíra dílo ztvárnil formou triptychu. Levé křídlo Herodes a vraždění neviňátek, střed nejsvětější rodina ve chlévě, a pravé křídlo útěk svaté rodiny do Egypta. Jírův betlém je 16 metrů široký, figury jsou vysoké dva až dva a půl metru.

Hned naproti orloji je potom otevřeno v prvním patře restaurace U Kryštofa muzeum betlémů. Ještě nad ním je nové muzeum obce, kde jsou k vidění staré hračky, informace o historii obce nebo její velký model i s funkčním vláčkem.

Jírův betlém je nasvícen od 16:00 do 22:00 hodin do 1. ledna. Stát bude přibližně do půlky února. Muzeum je otevřené o víkendech od 13 do 16 hodin, týden před vánočními svátky až do 1. ledna pak v tyto hodiny denně.

Nejen vánoční divadelní hry chystají na Grabštejně

Rozloučením s Grabštejnem dlouholetého kastelána Jana Sedláka budou letos Vánoce na Grabštejně. Bohatý program nabídne nejen živý betlém na nádvoří hradu. Vánoce na Grabštejně proběhnou 7. prosince od 10 hodin a budou plné vánočních divadelních her, muziky a také spousty oživlých tradic vánočních zvyků. Připraveny budou i dobroty. Třeba kapří polévka nebo vánoční kuchyně jako za Jiříka krále. Hradem návštěvníky naposledy provede svatá Barbora, která je s jeho historií neodmyslitelně spjatá. Po celý den budou k vidění zruční řemeslníci, kteří představí netradiční a pozapomenutá řemesla. Akce potrvá až do 19 hodin.

Do Frýdlantu na vyhlášený pohyblivý Simonův betlém, do Severočeského muzea v Liberci za Metelkou

Autorem betlému je frýdlantský rodák Gustav Simon, který zemřel v padesátých letech minulého století. Scéna, která vyplňuje celou místnost roubeného domu v centru Frýdlantu, má rozměry 4x2 metry a obsahuje 130 pohyblivých a 50 statických figurek. Jde o ojedinělý příklad mechanického betlému frýdlantského regionu a přispívá k poznání života venkovského obyvatelstva na přelomu 19. a 20. století. Stal se organickou součástí samotného domu, protože byl stavěn a přizpůsobován k rozměrům stávající světnice. Na její obytný účel bylo po roce 1945 rezignováno a místnost byla ponechána pouze pro betlém. Betlém, zpočátku statický, Simon uvedl do pohybu až později. Původní mechanika funguje dodnes. Betlém prošel v minulých letech obnovou, na jeho stavu se totiž podepsalo jeho stáří i velká voda z roku 2010. Znovuotevřen byl před rokem.

Otevírací doba v prosinci je denně mimo pondělí od 10 do 17 hodin, polední přestávka od 12 do 12.30.

Než se koncem roku zavře kvůli rekonstrukci Severočeské muzeum, můžete si ještě prohlédnout tamní proslulý Metelkův betlém. Částečně pohyblivý betlém začal stavět v roce 1850 Jáchym Metelka, později se na něm podílel i jeho syn. Zprvu papírové postavičky později vyměnili za dřevěné. Nejsou ale všechny jen dílem Metelkových. Podle odborníků nesou rukopis nejméně tří lidí. Původně byl betlém, stavěný v rohu místnosti, dlouhý šest metrů na jedné a čtyři metry na druhé stěně. Později ho ale rodina rozdělila. Severočeské muzeum teď vystavuje jeho část širokou kolem tří a půl metru. Rozestavěno je v ní na 250 figurek, necelá stovka je pohyblivá. Betlém ale obsahuje ústřední motiv chlév s Ježíškem, Marií a Josefem.

Všechny figurky jsou dřevěné, některé navíc kašírované nebo oblečení do textilu. Jako třeba Marie, Josef nebo andílci.

Otevírací doba muzea je denně mimo pondělí od 9 do 17 hodin, ve středu do 18 hodin.