„Po omezeních z minulých dvou let konečně bude program naplněný a pestrý. Návštěvníci se mohou těšit na tradiční součásti trhů i na novinky,“ popsal ředitel pořádající agentury Elset Michal Buzek.

Vylepšeno bylo vánoční osvětlení i tržnice, na které je možné nakupovat nejenom vánoční dárky. Lákadlem ale budou i připravované koncerty. Ty před radnicí budou zadarmo, v kostele sv. Antonína na vstupenky, které lze pořídit v předprodeji.

Hledáme nejkrásnější vánoční strok roku 2022 na Liberecku
VÁNOČNÍ ANKETA: Vybíráme letošní nejkrásnější vánoční strom Liberecka

Začátek prosince patří jako obvykle velkému reji čertů, Mikulášů a andělů před libereckou radnicí, kde se sejdou 5. prosince. Přidat se k nim může každý, kdo přijde v masce. Začátek je v 16 hodin a postrašit přítomné přijdou i pekelní krampusáci.

Na náměstí vystoupí v sobotu 10. prosince od 17 hodin legendární skupina Oceán, následující den od 13.30 hodin vystoupí liberecký soubor A my taky, ve středu 14. prosince od 18 hodin zazpívá skupina Hodiny, v pátek 16. prosince od 18 hodin budou moci návštěvníci společně se zpěvákem Honzou Mlčochem vánočně zavzpomínat na legendu české hudby Karla Gotta. Večer libereckého adventu pak prožijí 22. prosince s kapelou O´Band.

Zazní i gospely

Chybět nebudou ani vánoční koncerty v kostele sv. Antonína. Pravé americké gospely v originálním podání Chucka Wansleyho a Otto Hejnic Tria zazní 4. prosince od 16 hodin, písničky skupiny Jarret rozezní kostel v neděli 11. prosince od 16 hodin. Adventní koncert v podání pěvce Luďka Veleho a Bohuslava Ledla, který jej doprovodí na varhany, proběhne v neděli 18. prosince od 16 hodin.

Vánoční atmosféru je možné nasát také v okolních obcích a městech. Například Zámek Svijany pořádá poslední adventní neděli, tedy 18. prosince, Českou mši vánoční. Zazní Rybova mše Hej mistře. Zazpívá pěvecký sbor Antonína Dvořáka Turnov se sólistou Luďkem Velem. Začátek je v 18 hodin a vstupné je dobrovolné.

Vánoce ve světě

Vánoční výstava betlémů a vánočních zvyků je k vidění v Městské galerii v Chrastavě až do 6. ledna. Na výstavě se nacházejí betlémy z různých materiálů a různých velikostí. Děti se seznámí s vánočními zvyky a dozví se, jak se Vánoce slaví ve světě.

O víkendu 10. a 11. prosince se budou konat Grabštejnské Vánoce. Tradiční adventní akce se na hrad Grabštejn vrací po dvou letech a uskuteční se v čase od 10 do 15 hodin po oba dva dny. Otevřeno bude adventní tržiště na nádvoří, kde bude možné absolvovat výstup do věže a zúčastnit se hrané prohlídky hradu, připraveny budou dílničky pro malé i velké a součástí programu bude i koncert.