Podle analýzy, která zatím vyhodnocuje provoz od dubna do června, se v tomto období uskutečnilo 11 734 výpůjček. Za stejné období loňského roku to přitom bylo téměř dvakrát tolik, 21 945.

Ubylo také takzvaných aktivních uživatelů, tedy těch, kteří si kola půjčují minimálně jednou za týden. Zatímco v roce 2018 jich společnost Rekola evidovala 455, letos jen 189.

Podle primátorova náměstka Jiřího Němečka je jedním z důvodů snížení zájmu nový systém zón, který letos v centru umožňuje kola parkovat jen ve stojanech ve vyhrazených „mikrozónách“. V loňském roce mohli cyklisté kola zaparkovat téměř kdekoli, tedy tam, kde to měli nejblíže.

Radnice ke změně přistoupila kvůli stížnostem na nevhodně zaparkovaná kola, například u lamp. Druhým důvodem byla snaha kola zkoncentrovat na několika místech, aby lidé měli větší šanci, že v mikrozóně kolo najdou. Podle části uživatelů je ale letošní systém mnohem nepohodlnější. „Než dojdu k mikrozóně a od mikrozóny, zabere mi to skoro stejně času, jako když jdu pěšky,“ popsala před časem studentka Lenka, která je jednou z těch, která Rekola letos na rozdíl od loňska ještě nevyužila.

Den otevřených dveří v libereckých kasárnách
FOTO: Chemici se předvedli lidem, kasárny otevřely své dveře

„Při nedostatečném počtu stojanů se částečné snížení výpůjček předpokládalo, avšak k tomuto snížení přispívají i větší opravy na pozemních komunikacích v Liberci, dále fakt, že systém je jako nový vždy v prvním roce zavedení více využíván,“ reagoval primátorův náměstek Jiří Němeček na dotaz opozičních zastupitelů.

Situace by se ale podle něj měla zlepšit už příští rok. Radnice totiž vyhlásila zakázku na dodávku osmdesáti stojanů, včetně deseti přenosných. Nové stojany by se měly objevit jak na místech, kde už dnes jsou, tedy například na Fügnerově nebo na Soukenném náměstí, tak na nových místech, třeba u Malého divadla, u soudu nebo na prostranství před restaurací Vokno. Za stojany radnice zaplatí přes milion korun. „Nejvhodnější nastavení sdílených kol pro Liberec se stále testuje a vyvíjí,“ uzavřel Němeček.

Systém sdílených kol, neboli bikesharingu, funguje v Liberci druhým rokem. Za provoz letos radnice společnosti Rekola zaplatila 982 tisíc korun, lidem jsou kola k dispozici od dubna do konce října. Na podzim plánuje radnice vypsat zakázku na zajištění systému na následujících pět let.

Běh Kaiser Josef na rozhlednu Císařský kámen
FOTO: Rozhlednu Císařský kámen navštívili běžci

SROVNÁNÍ 2018/2019
Počet výpůjček: 21 945 / 11 734
Počet uživatelů, kteří jeli na kole: 3 132 / 2 437
Průměrná délka výpůjčky: 8 minut a 47 vteřin / 9 minut a 6 vteřin

MÍSTA NEJČASTĚJŠÍCH VÝPŮJČEK
Soukenné náměstí 1 318
Dům Kultury Liberec 808
Fügnerova (u OD Balon) 627
U cyklostezky 498
Fügnerova (u McDonalds) 482

Pozn.: data za období 1. dubna – 30. června
Zdroj: Analýza dat z provozu ve městě Liberec