Desítky neúspěšných pohovorů už absolvoval šestadvacetiletý Roman Dostál z Liberce poté, co v květnu skončil studia na Fakultě tělesné výchovy Univerzity Karlovy. „V lepším případě jsem se dostal do druhého kola, ale pak mě vždy odmítli kvůli tomu, že nemám dostatek praxe," říká.
Na to, že by pracoval v oboru, který vystudoval, už rezignoval. Trápí ho však, že ani v dalších odvětvích nedokáže zaměstnání najít.

„Zarazilo mě, že dokonce i na místech, která jsou vypsána jako absolventská, chtějí po uchazečích třeba dva až tři roky praxe. Ale kde ji mám jako student vzít?" ptá se mladík.

Podobné zkušenosti má i pětadvacetiletá Aneta Škapová z Hrádku nad Nisou. „Vystudovala jsem na Technické univerzitě v Liberci obor Pojišťovnictví. První tři měsíce jsem si říkala, jak je to skvělé, že na každý inzerát, co jsem odpověděla, mě pozvali na pohovor a dostala jsem se i do užšího výběru.

Ovšem vždycky mi řekli, že kvalifikaci mám výbornou, ale chybí mi praxe. Teď  je to více jak půl roku a s nadějí, že bych mohla pracovat v oboru, se pomalu loučím," říká absolventka.

Problém s prací pro absolventy potvrzuje i personální agentura.

„Firmy, většinou z automobilového průmyslu, se na nás obracejí o vyhledání pracovníka většinou do top managementu, tedy míst, kde nemají čas někoho zaučovat, a tyto pozice jsou často těžko obsaditelné. Absolventi prostě tady nemají moc šanci. Proto, když tu mámě nějaké absolventy, většinou je směrujeme, aby se snažili být více iniciativní  a hledali na různých serverech," říká Kateřina Mostová z personální agentury Manpower.

K poslednímu dni v měsíci září bylo na Úřadu práce v Libereckém kraji evidováno 1391 absolventů, z toho 463 z okresu Liberec. „Domnívám se, že toto číslo je oproti předešlým rokům vyšší z toho důvodu, že vzniklo více vysokých škol než v minulosti bylo, a zaměstnavatelé nové pozice nevytvářejí," řekl tiskový mluvčí libereckého Úřadu práce Petr Malkovský.

Speciální program pro zařazování absolventů zatím není. „S absolventy jednáme stejně jako s jinými klienty. Nabízíme jim takové pozice, které máme k dispozici," podotkla vedoucí zaměstnanosti Úřadu práce v Liberci Zlata Adamcová.

Šanci získat zaměstnání nebo si rozšířit obzory o možnostech uplatnění nabídne veletrh EDUCA 2012.„Tento veletrh proběhne od 18. do 21. října a úřad práce zde bude mít různé přednášky, besedy a školení například o tom, jak napsat motivační dopis, na co si dávat pozor při shánění práce v zahraničí a podobně," doplnila Adamcová