V letošním roce rozšířila ročníky i pro středoškoláky. Doposud zde studovali žáci 1.- 9. tříd. Nyní je otevřená dětem od 6 do 19 let. Jedním z nich byl i jedenáctiletý Petr Karel Vobořil z Jablonce, který dříve studoval Základy elektrotechniky a Elektrotechnika a robotika.

„Letos jsem tu už potřetí. Různě jsme programovali lego roboty. Chtěl bych pokračovat dál. Studium mi přišlo dost těžké, ale zvládl jsem to a bavilo mě to," řekl.

PÁTÉ PROMOCE. „Za několik dní budou promovat vaši starší kolegové. Může se zdát, že teď jsou dál než vy, ale vy jednou budeme mnohem dál než oni, protože jste poznali akademickou půdu ještě nezatížení každodenními starostmi a jste schopni vstřebávat informace mnohem snadněji. Velké studijní úspěchy vás teprve čekají," vyslechli si povzbudivá slova na sobotních promocích absolventi liberecké Dětské univerzity. Stejně jako studenti Technické univerzity skládali slib dotekem na univerzitní žezlo a převzali diplom. Studenti této univerzity se sjíždějí do Liberce z celé republiky. Jde o ojedinělý projekt. Zatímco jejich vrstevníci si užívají volné víkendy, oni pilně studují.

Studium lze absolvovat různě. Univerzita se snaží zpřístupnit kurzy i dětem, které bydlí mimo Liberec. „Pro nejmenší zájemce se konají kurzy jednou týdně na hodinu a půl. Pro starší už je to jednou za čtrnáct dní tři hodiny nebo jednou za měsíc o víkendu šest hodin," popsal vedoucí a autor unikátního projektu projektu Miloš Hernych.

Falšují diplomy

Dětská univerzita v současnosti nabízí zhruba 52 oborů. Obecně je velký zájem o Robotiku, Biomedicínu, Mikrobiologii či Chemii. „Střední školy začínají reflektovat výsledky dětí z naší univerzity. Diplom berou jako velké plus při přijímačkách. Například Střední průmyslová škola elektrotechnická a Technické lyceum v Liberci," poznamenal Hernych. Absolutorium Dětské univerzity má takovou váhu, že už přišli i na podvodné diplomy, aby děti měly větší šanci v přijímacích řízeních!

Novinka

V letošním roce zavedla Dětská univerzita nově i kurzy akademické přípravy, kde si středoškoláci vyzkouší konkrétní předmět vyučovaný ve vysokoškolské obtížnosti. V případě, že ho absolvují, umožní jim univerzita v budoucnu lepší podmínky přijetí. „Pilotně jsme to zkoušeli letos poprvé. Některé fakulty deklarovaly, že by úspěšné absolventy přijaly bez přijímacího řízení," přislíbil Hernych.

ŠKOLÁCI V SOBOTU PROMOVALI.

Dosud se projekt zaměřoval převážně na technické a přírodovědné obory. Do budoucna se nebrání ani rozšíření na obory humanitní. „Všechno je o penězích. Mým snem je pokrýt veškeré obory, které jsou na Technické univerzitě. Líbilo by se nám, kdyby studenti mohli studovat i cizí jazyky nebo češtinu. První vlaštovkou mohlo být studium v angličtině, ale nikdo neměl tu odvahu začít," doplnil Hernych.

Léto v ohrožení, projekt hledá sponzory

Současně s Dětskou univerzitou probíhá také letní projekt, který funguje trochu jako tábor. Letos je bohužel v ohrožení.

„Požádali jsme o prodloužení, ale ministerstvo se do dnes nevyjádřilo. Oficiálně projekt končí 30. června, ale počítáme s tím, že ho budeme mít prodloužený o dva měsíce. Připravujeme letní kurzy. Definitivní jistotu budeme mít až poslední červnový den," vysvětlil Miloš Hernych, vedoucí projektu.

Pokud by se tak nestalo, Letní univerzita skončí. Dosud byla hrazena z evropských fondů, teď by ji ale museli hradit sami rodiče. Věc má ale háček. „Kurzy jsou mnohem dražší než obyčejné mimoškolní aktivity tohoto typu. Využíváme špičkovou techniku, přístrojové vybavení univerzity. Cena se tak pohybuje na dvojnásobku až trojnásobku ceny běžných kurzů.

Není příliš reálné, aby rodiče mohli zaplatit skutečné náklady. Hledáme způsob spolufinancování. Zkoušeli jsme se domluvit s krajem, žádali jsme o grant nebo zkoušíme oslovit různé nadace, hledáme sponzory," popisuje Hernych a věří, že některá z možností přeci jen vyjde.