Během soboty se tisíce Čechů zapojily do Národní potravinové sbírky.

Lidé celkem vybrali 55,5 tuny potravin a firmy navíc přispěly dalšími 10,5 tunami potravin, což celkem představuje 132 000 jídel. Získané potraviny pomohou lidem v nouzi, kterých podle statistických úřadů stále přibývá. V současnosti žije v České republice asi 9 procent obyvatel pod hranicí chudoby a je závislých na potravinové pomoci.

„Výsledky sbírky předčily naše očekávání. V množství vybraných potravin na jeden obchod jsme předčili i Maďarsko, které má již se sbírkou zkušenosti," říká Fabrice Martin-Plichta z České federace potravinových bank.

Potravinová pomoc

Přímo v Liberci se do akce zapojilo šest obchodů. Během 12 hodin vybírali dobrovolníci z řady neziskových organizací trvanlivé potraviny přímo v obchodech od nakupujících.

„Je to úžasné. Jsme překvapení, kolik lidí se do sbírky zapojilo. Máme už naplněných třicet jedna krabic. Rozdáváme letáčky, kde je napsané, jaké potraviny jsou vhodné k darování. Takže lidi už kupují konkrétní suroviny a ty nám pak darují. Mléko, rýže, mouka a hlavně těstoviny ty jsou nejlevnější," komentoval situaci v obchodním domě Forum jeden z dobrovolníků.

Lidé jsem přicházeli po celý den.

Většinu z nich o probíhající sbírce informovali dobrovolníci, kteří stáli u vchodu do obchodu. Další upozornění s nápisem I tento výrobek může pomoci se pak objevovala přímo v nákupních regálech s konkrétními potravinami.

„Já jsem životní optimista, ale takový zájem jsem opravdu nečekal. Lidi podle svých možností dávali a dávají. Jsem skutečně překvapen a všem děkujeme," pochvaloval si průběh sbírky dobrovolník Jaroslav Kysela.

Lidé, kteří mají sociální cítění

Všechny potraviny, které se v Liberci vybraly, zůstanou ve městě. Po skončení sbírky v osm hodin večer byly zabaleny do krabic a odvezeny do Potravinové banky.

Pak budou postupně rozděleny mezi pět organizací, se kterými Potbanka spolupracuje. Jedná se například o azylové domy nebo útulky. Podle dobrovolníků, kteří byli s lidmi celý den v kontaktu, hraje důležitou roli fakt, že jde o konkrétní pomoc.

POTRAVINOVÁ SBÍRKA proběhla v České republice úplně poprvé. Potraviny pomáhají skupinám obyvatel jako jsou senioři, matky s dětmi nebo rodiny v tísni.

„Myslíme si, že když máme možnost něco věnovat a máme na to ty finanční prostředky, proč toho nevyužít. Někteří lidé to potřebují více, takže rádi pomůžeme," řekl Josef Vlček, který nakoupil plnou tašku věcí podle dodaného seznamu.

„Mám s těmi lidmi soucit. Za komunistů nic takového nebylo. Navíc si myslím, že potravinová sbírka je lepší než vybírat peníze," řekl pan Kotek, který také přispěl několika zrovna koupenými potravinami.

Sbírka probíhala ve 111 obchodech po celé republice, nejvíce potravin se vybralo v Praze (15,2 tuny) a Moravskoslezském kraji (10,1 tuny). Navíc se zapojili i sami výrobci.

Sbírku zorganizovala Česká federace potravinových bank ve spolupráci se společností Byznys pro společnost a Armádou spásy. Podobné sbírky se každoročně konají téměř po celé Evropě.