Naposledy prošla rekonstrukcí před 20 lety a její rekonstrukce přišla nyní kasu městské části na 360 tisíc korun. Svatebčané, Doubravka a Václav Škodovi, si ji nevybrali náhodou. Právě tady si před 65 lety řekli své ano. V sobotu tu oslavili svatbu kamennou. „O rekonstrukci jsme usilovali už v našem minulém funkčním období jako dovršení oprav celého obecního úřadu," řekl starosta Lukáš Pohanka. Síň je svatebčany vyhledávaná.

Nově zrekonstruovaná obřadní síň ve Vratislavicích nad Nisou.Nově zrekonstruovaná obřadní síň ve Vratislavicích nad Nisou.

(Vlevo obřadní síň ve Vratislavicích nad Nisou před rekonstrukcí, vpravo po rekonstrukci)

„V loňském roce se ve Vratislavicích konalo třiatřicet svateb, 17 uvnitř, oblíbený je i zámecký park nebo atrium," dodal starosta.

Interiérový návrh zpracovala arch. Andrea Ondrejová Kuncová. Celý koncept byl navržen v klasickém elegantním stylu. Solitérní ručně vyřezávané zrcadlo, originální lustry s florálními motivy i tapeta s magnoliemi jsou prvky, které zvýrazňují mimořádnost interiéru nové obřadní síně.

Obřadní síň ve Vratislavicích otevřela kamenná svatba

Doubravka Škodová v rozhovoru prozradila recept na šťastné dlouhé manželství, vzpomínala na zásnuby a první setkání se svým manželem. Oslavili společných 65 let manželství.

Svatebčané, Doubravka a Václav Škodovi.

Když jste se v roce 1947 potkali na plese, kolik vám bylo let?

Bylo mi 16 let.

Přeskočila pověstná jiskra? Napadlo vás, že to bude váš manžel?

Abych vám řekla pravdu, padli jsme si do oka hned. Láska na první pohled.

Vzali jste se po třech letech, je to tak?

Ano, nejdřív jsme spolu dlouho chodili. Dobře jsme se poznali, a proto nám to tak spolu dobře vyšlo.

To je pravda, dnes se lidé do všeho ženou…

Vdávala jsem se jako devatenáctiletá proto, abych zachránila mého muže od dvouleté vojny. Bydlel v Sudetech a nesměl chodit do české školy. Nabídli mu obdobnou v německé říši, ale to odmítl a pracoval další dva válečné roky v zemědělství u rodičů. Odmítnutí nezůstalo bez následku. Za trest byl Václav, jako jediný z celé vesnice, v roce 1944 totálně nasazen na kopání zákopů. Po válce naštěstí mohl pokračovat ve studiu. Bohužel s nástupem totalitního režimu nakonec na vojnu stejně musel.

Jak probíhaly zásnuby?

Ano, zásnuby proběhly. Přišel s kyticí a žádal moje rodiče o moji ruku.

A co věno? Jak to za starých časů chodilo?

Naše věno bylo, že nás rodiče dobře vychovali. A vzala jsem si mého muže. To bylo velké věno.

Máte nějaký recept na spokojené manželství?

Najít si toho pravého partnera a mít se rádi celý život a umět si také odpustit. Manželství se musí pěstovat. U nás nebyly problémy, nevěra nebo pití. Měli jsme zájem o děti a rodinu.

DOUBRAVKA A VÁCLAV ŠKODOVIPoznali se krátce po válce, v roce 1947 na plese v sokolovně v Proseči pod Ještědem. V podještědském kraji prožili krásný kus mládí. U příležitosti plesů, poutí a posvícení chodili tančit na Světlou, do Českého Dubu, na Bílou a do Petrašovic. Krásné vzpomínky mají na hospůdku u Šámalů na horách pod Ještědem. Své „ano" si řekli 4. března 1950 na Městském národním výboru ve Vratislavicích nad Nisou. Společně vychovali 2 děti Hanu a Václava, kteří dnes žijí též ve Vratislavicích. Těší se ze 4 vnoučat a 6 pravnoučat.