Vítěz nejvyšší basketbalové soutěže se bude moci radovat z unikátního poháru, který vznikal u příležitosti stého výročí basketbalu v Čechách. Trofej vytištěná z kovu, která měří 63 centimetrů a váží 15 kilogramů, nese jméno legendárního českého basketbalového hráče Jiřího Zídka staršího, a její součástí je i kus basketbalového dresu. Číslo 10 symbolizuje jeho významný příspěvek k české basketbalové historii. Pohár vznikal i ve městě pod Ještědem, kde ho pomáhali vytvořit 3D tiskaři z Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace (CXI) Technické univerzity v Liberci (TUL).

Za designem první sportovní trofeje v Česku vyrobené pomocí 3D tisku stojí český designér, umělec a architekt Petr Vacek, který se inspiroval třemi základními motivy typickými právě pro basketbal. Míč odkazuje na samotnou hru, koš symbolizuje vítězství a kruh představuje týmového ducha. Design navrhl speciálně pro 3D tisk z kovu, který měli na starost experti z liberecké univerzity. Kvůli omezení ve velikosti stavebního prostoru stroje museli tisk trofeje fázovat na segmenty a následně je svařili do jednotného celku. „Výroba poháru byla unikátní zejména tím, že i po rozdělení šlo o rozměrově velké díly tvořené úzkými pruty,“ informovala Lenka Hanušová z Technické univerzity v Liberci.

Tatra 148 opět dobývá dětská srdce.
Legendární hračka opět dobývá dětská srdce. Tatra 148 se rodí pod Ještědem

Liberečtí experti pro tvorbu trofeje zvolili nerezovou, tepelně vytvrditelnou ocel AISI 17-4PH. Museli se popasovat s výzvou v podobě navržení dostatečně odolných podpůrných struktur, které bude následně možné co nejjednodušším způsobem odstranit. „Zvolený materiál při výrobě podléhá značnému vnitřnímu pnutí, které při nedodržení technologických postupů vede k vzniku deformací a znehodnocení výrobku. Spolupráce na trofeji nás posunula v oblasti 3D tisku kovů o stupínek výše,“ svěřil se expert na 3D tisk z libereckého výzkumného centra CXI TUL Michal Ackermann. Roli hrála i rychlost, s jakou bylo nutné všechny díly dodat. „Samotný tisk dílů trval celkově 94 hodin strojového času, ale veškeré přípravné a dokončovací procesy byly časově výrazně náročnější. Pro naše pracoviště jde o jeden z nejrychleji uskutečněných projektů,“ doplnil Ackermann.

Česká basketbalová federace a Asociace prvoligových klubů spojily síly také s PrusaLabem, kde vznikla pomocí CNC obrábění spodní část trofeje s plaketami, na které se v příštích letech budou laserem gravírovat jména vítězů. Dominantou poháru je pak basketbalový míč s opláštěním z transparentní pryskyřice nesoucí v sobě fragmenty dvacetičtyřkarátového zlata. „Baví nás hledat přesahy 3D tisku a poukazovat na různé možnosti jeho využití. Tady sehrál klíčovou roli nejen v prototypování trofeje. Mám radost, že umíme díky PrusaLabu propojovat světy. Naši expertízu vyrobit téměř cokoliv, znamenitý parametrický design Petra Vacka, pokročilý 3D tisk odborníků z TUL a svět sportu,“ zdůraznil CEO Prusa Research Josef Průša.

Lanovka na Ještěd. Ilustrační foto.
Jak by měla vypadat lanovka na Ještěd? Výsledky ankety jsou jednoznačné

V následujících deseti ročnících Národní basketbalové ligy budou týmy soupeřit o tuto unikátní trofej, která nejen reprezentuje jejich sportovní úspěch, ale i spojení s historií českého basketbalu a jeho významnými postavami. Její příprava zabrala více než rok. Součástí poháru je i ikonická desítka odpáraná z originálního zápasového dresu Jiřího Zídka staršího. Nachází se uvnitř konstrukce míče. „Výsledek je pro nás zásadní hned z několika důvodů. Věříme, že nám přinese přesah mimo basketbal i sport. Zapadá do vznikající strategie sledující moderní trendy ve společnosti a ve sportu. V neposlední řadě pohár nese jméno Jiřího Zídka st., basketbalisty století, ve chvíli, kdy slavíme výročí 100 let organizovaného basketbalu v Československu,“ podotkl marketingový ředitel CZ Basketball Martin Peterka.

Jména vítězů Kooperativa NBL budou gravírována na podstavec, kam se zatím vejde deset ligových šampionů. V případě potřeby se pohár rozšíří o druhou část podstavce s dalším prostorem na jména vítězů ligy a může tak sloužit i několik dekád. Vznikla i nová sada medailí a jejich ústředním motivem je taktéž síťka.

Mohlo by vás zajímat: Hádanka z Liberecka: Poznáte podle fotek a videa, o jakou obec se jedná?

Zdroj: Jiří Louda