Největší nepokoje však přišly s rozedněním. Vojáci se nechali vyprovokovat a útoky opětovali střelbou ze samopalů. Další lidské životy ukončil sovětský tank, který vjel do podloubí sousedícího s radnicí na libereckém náměstí.

Podloubí bylo v té chvíli plné lidí. Martin Škrabálek z Liberce zasadil srpnové události do současného Liberce, a tak vznikly prolnuté fotky s cílem připomenout si tuto kapitolu československých dějin. „Paměť tohoto národa je opravdu krátká. Nezapomínejme,“ dodal Škrabálek.

21. srpen 1968 v Liberci

21. srpen 1968 v Liberci

Oběti okupace v Liberci

Březina Vincenc (67 let)
Zasypán zborceným zdivem při nárazu sovětského tanku do podloubí domů na náměstí v Liberci. Utrpěl tříštivé zlomeniny obou bérců, ke kterým se přidaly další komplikace a gangréna. Zemřel na zánět plic v liberecké nemocnici.
Čížek Miroslav (23 let)
Byl zasypán padajícím zdivem po nárazu tanku do podloubí a zemřel při převozu do nemocnice.
Dragoun Zdeněk (19 let)
Byl střelen u radnice do hrudníku, následně vykrvácel do pohrudniční dutiny při převozu do nemocnice. 
Fialka Josef (64 let)
Postřelen u radnice, na následky průstřelu břicha a po následném vykrvácení do pobřišnicové dutiny zemřel v liberecké nemocnici 21. 8. 1968 ve 12.30 hodin.
Kobr Bohumil (72 let)
Na náměstí v Liberci byl těžce zraněn nákladním cisternovým vozem sovětské armády. Auto se pokoušelo vyhnout tanku, který narazil do podloubí. Zemřel v nemocnici v Liberci v důsledku mnohočetných zlomenin žeber a komprese hrudníku. 
Kuliš Jindřich (25 let)
Byl postřelen při střelbě u radnice, zemřel v nemocnici v důsledku průstřelu hrudníku a břicha a následného vykrvácení. 
Livečková Eva (31 let), zdravotní sestra
U nástupního ostrůvku tramvaje nedaleko pošty byla zasažena zezadu do krku střelou sovětského vojáka. Zranění podlehla v liberecké nemocnici 23. srpna. 
Starý Rudolf (63 let)
Postřelen na náměstí. Podle lékaře byl zasažen nejspíše odraženou střelou, v důsledku čehož došlo k zásahu plic a k následnému vykrvácení do pohrudniční dutiny. 
Veselý Stanislav (43 let)
Těžce zraněn sovětským vojákem, když stál u instalovaného barometru. Střela jej zasáhla do hrudníku, příčinou smrti bylo zasažení míchy a následné ochrnutí životních center. Zemřel na následky zranění v liberecké v nemocnici 24. srpna.

close info Zdroj: Město Liberec zoom_in Město Libereci si v pondělí 21. srpna 2023 připomene 55. výročí sovětské invaze do Československa pietním shromážděním u Pomníku obětem okupace 1968 u tankového pásu před libereckou radnicí. Pietní akt začne v 9.00 hodin a je určen pro širokou veřejnost. Promluví primátor statutárního města Liberec Jaroslav Zámečník a hejtman Libereckého kraje Martin Půta. V rámci tohoto významného dne zve město také na koncert pražské skupiny Missa. Ta hraje písně Karla Kryla ve vlastním folkovém aranžmá. Koncert začíná v 17.00 hodin na náměstí Dr. Edvarda Beneše.