Po tancích jsme házeli dlažební kostky

Vpád tanků Varšavské smlouvy se vryl hluboko do paměti. O svoje vzpomínky se s námi podělila i paní Vladěna z Mníšku. „V noci z 20. na 21. nás probudil velký hluk. Myslela jsem, že to jsou kombajny, ale pak mi bylo divné, že jedou tak dlouho. Tatínek nás vždycky učil, že když se děje něco zvláštního, máme si zapnout rádio. Proto jsem ho ihned pustila, ale bylo hluché. Že šlo o tanky jsem se dozvěděla až ráno, když přiběhla maminka z práce a brečela, že bude asi válka. V té době mi bylo 15 let," vypráví paní Vladěna.

Nechápající sovětský voják na náměstí v Liberci.Podnikatelce Lence se vybavují tyto vzpomínky. „Bylo mi 17 let, o celé věci jsme se dozvěděli s rodiči z rozhlasu. Všichni jsme se báli a měla jsem zakázáno odejít z domu. K večeru se mi podařilo vytratit z bytu a s kamarády jsme vylezli na střechu domu v Revoluční a Malé Moskevské. Tudy jely tanky. A když projížděly, tak jsme po nich z té střechy házeli dlažební kostky. Ovšem v okamžiku, kdy jeden z hledáčků toho tanku zaměřil na nás, tak jsme dostali strach a všichni jsme utíkali domů."

Vylepili plakáty

Na osudnou středu 21. srpna 1968 vzpomíná i Jiří Malý. „V té době jsem bydlel ještě v Kateřinkách. Toho rána jsem šel do práce, ale slyšel jsem od Liberce divný zvuk. Nasedl jsem proto na motorku a jel se podívat na křižovatku u bývalého Litesu. Tam jsem uviděl, jak se od Frýdlantu valí tanky. Okamžitě jsem svůj moped otočil a jel do práce. Tam už všechno kolegové probírali. Jeden z nich dokonce vymyslel, že si na svůj Mercedes vylepí plakát, se kterým bude objíždět Liberec. Na tom plakátu byl SSSR vyobrazen jako velká prasnice. Já jsem zase na motorku naložil kamaráda, nafasovali jsme letáky s podobnými kresbami a hesly, a jeli je rozdávat do centra Liberce. Kolegu nakonec sebrali za to, že jde proti státu," vypráví Jiří Malý.

Liberec 21. 8. 1968

• 0.00 tanky překročily hranice do ČSSR
• 1.30 první tanky v Liberci
• 3.15 u radnice se ozývá střelba, první těžce zranění
• 7.15 okupanti střílejí do davu, na místě jsou 4 mrtví, další bojují o život
• Zahajuje činnost skupina libereckých kulturních pracovníků, mezi nimi jsou v tu chvíli i Václav Havel a Jan Tříska.

Zdroj: Stalo se na severu Čech

Více zde: Invaze začala. Před 44 lety