Do Růžové se snadno dostanete autem nebo autobusem. Krásný a poučný výlet podniknete, pokud se vydáte naučnou stezkou. Zelená značka vás zavede kolem kostela sv. Petra a Pavla na Pastevní vrch, kde se opravdu pasou koně, ovce a lamy.

Kopec není příliš vysoký, měří 402 m n. m., ale vyniká krásným výhledem do okolí. Až se rozhlédnete na Pastevním vrchu, spatříte Děčínský Sněžník s rozhlednou, Studený, Růžák, Pravčickou bránu s masivem pískovcových stěn, dohlédnete do německého Saska na stolové hory Lilienstein, Papstein a Kaiserkrone.

Uvidíte okolní vesnice Janov, Jetřichovice a Vysokou Lípu. Z Pastevního vrchu vás stezka zavede lesem do Kamenické Stráně, malebné osady pěkných a zachovalých chalup, tzv. podstávkových domů. Pokračujte k Dolskému Mlýnu, po cestě se zastavte na vyhlídce, odkud uvidíte Vysokou Lípu a Jetřichovické stěny. Od bývalého mlýna na říčce Kamenici se vrátíte do Růžové okolo Růžovského vrchu.

Proslulé soutěsky

Od kostela sv. Petra a Pavla v Růžové se vydáte po žluté turistické značce, která vás dovede na hranici národního parku. A už jste v Hájenkách. Najděte zelenou značku a lesem pokračujte k říčce Kamenici. Pokud se vydáte vpravo, navštívíte Divokou soutěsku, vlevo je Tichá soutěska.

V obou soutěskách vás provezou lodníci na lodičkách a budou vám vyprávět o životě v řece a skalních útvarech, které řeku svírají. Sportovně založení výletníci mohou jet z Děčína do Růžové na kole.

Ze Stoliční hory po červené značce dojedete lesem k několika krásným vyhlídkám nad kaňonem Labe, poslední vyhlídkou je Belvedér. Z Belvedéru přes Arnoltice a Bynovec vás dovede cesta až k památníku nad alejí. Posaďte se na lavičku a při prvním pohledu pochopíte, proč vás zveme na výlet do Růžové.

Přijedete do upravené vesnice, která leží v krásné krajině pískovcových skal. Po sportovním výkonu si vyberte restauraci, kde uhasíte žízeň. Rozhlédněte se po vesnici, navštivte výstavu Růžová - Dveře umění dokořán, kde představují svá díla výtvarníci z Růžové a okolí.

Z výstavního sálu se vám naskytne neobvyklý pohled na barokní kostel sv. Petra a Pavla. Pokud vás zajímá, jak se ručně vyrábí mýdlo, v Mýdlárně Rubens uvidíte celý proces na vlastní oči. Domů se vrátíte přes Janov a Hřensko, odkud vede pohodlná cyklostezka podél Labe do až Děčína.

Zaslala Václala Lieblová