„Teď v létě je centrum plné lidí. Když procházíte davem v Pražské ulici a ještě se musíte vyhýbat jedoucímu autu, je to velmi nepříjemné a především nebezpečné,“ řekl za nespokojené Liberečany Martin Jančík.

Lidé vyčítají městu, že není schopné se o centrum bez automobilů postarat. Magistrát ale o celé situaci ví a chce ji řešit.

„My o tomto problému víme a rozhodně se jím zabýváme. Vadí nám, že centrem jezdí auta. Úplně zamezit vjezdu nelze kvůli sanitkám a podobně. Určitě ale přemýšlíme, jak situaci technicky zvládnout,“ sdělil Deníku Martin Korych, mluvčí liberecké radnice.

V jiných krajských městech nepřichází absence peší zóny v centru v úvahu. „Studuji v Hradci Králové. Tady by se nemohlo stát, že by centrem města, které je navíc označeno jako peší zóna, projelo jediné auto. Když přijedu domů a procházím Pražskou ulicí, kudy jezdí auta, vadí mi to,“ uvedla Alena Šindelářová. Hradec Králové má navíc mnohem rozlehlejší centrum než právě Liberec. „Nevím, proč je takový problém zařídit, aby auta neprojížděla dvěma ulicemi a jedním náměstím,“ dodal Martin Jančík.

„Problém je v tom, že policisté nemohou celý den kontrolovat, zda řidiči neporušují dopravní značení a nevjíždějí do centra města. Mají na starost i jiné věci,“ říká Martin Korych.

Vjezdu automobilů do centra mají zabránit výsuvné sloupky. Ty jsou ale pořád zasunuté v zemi a svoji funkci tak neplní. „Sloupky jsou v současné době rozbité, ale na jejich opravě se pracuje,“ vysvětlil Martin Korych.

Dopravní značení je ale v pořádku a vjezd do centra města výslovně zakazuje. Mimo obsluhu. „Víme, že řidiči toto značení nerespektují. Tím se ale vystavují nebezpečí, že dostanou pokutu,“ uvedl Martin Korych.

O pokutách však mají lidé pochybnosti. „V centru je jen málokdy policista, který by sitauci kontroloval a pokuty řidičům udělil. Navíc centrem se většinou prohánějí drahé vozy, jejichž majitelům pokuty nevadí,“ zapochyboval Martin Jančík z Liberce.