Po vstupu Česka do schengenského prostoru totiž tyto pozemky a objekty nevyužité.

„Podle informací, které mám z Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových by měla vláda o převodu majetku rozhodnout v druhé polovině letošního roku. Nedojde k tomu však dříve než v prosinci,“ řekl Deníku starosta Hrádku nad Nisou Martin Půta.

Převodu by však nemělo nic bránit. Podle starosty je totiž Hrádek nad Nisou na seznamu žadatelů o bezúplatný převod na předních místech.

„O budovu totiž neprojevil zájem kraj ani žádná jiná státní instituce,“ poznamenal starosta.

Budova bývalé celnice, postavená ještě za dob Rakouska – Uherska, by tak mohla v budoucnosti sloužit jako turistické zázemí pro návštěvníky Bodu Trojzemí.

„Vznik podobného objektu by mohl přilákat k Bodu Trojzemí mnohem více turistů než doposud. Lidé, kteří přes hranice projíždějí jen občas, o něm často nevědí. V jeho blízkosti navíc není ani kde zastavit a pak se k němu třeba vydat pěšky,“ vysvětlil Martin Půta.

Město přitom plánuje, že kromě standartních služeb informačního centra, nabídne budova bývalé celnice také turistům také restauraci s krajovými specialitami. Opuštěných kanceláří celnice chce zase využít sdružení měst Hrádek nad Nisou, Bogatynia a Žitava.

„Planujeme, že v objektu, který leží přímo na hranicích vznikne společné sídlo těchto tří měst. Prostory, jsme sice původně nabízeli Euroregionu nisa. Ten se však rozhodl, že si své nové sídlo postaví přímo v Liberci,“ uvedl Martin Půta.

O bezúplatný převod bývalé celnice do svého majektu ovšem nezažádalo město jen z důvodu planované výstavby turistického zázemí.

„Měli jsme trochu strach. Kdybychom o převod nezažádali, mohlo by se stát, že by objekt později koupil někdo, kdo by jej začal využívat například jako nevzhlednou tržnici nebo veřejný dům,“ dodal starosta Hrádku nad Nisou.

O tom jaký bude další osud bývalé celnice chce město jednat také s občany Hrádku nad Nisou. K tomu jakým způsobem má město s budovou naložit, dostanou možnost se vyjádřit, během setkání, které by se mělo uskutečnit na podzim.