Základní škola v Rynolticích, která se dostala do problémů kvůli vymyšleným žákům, je zachráněna. Tedy alespoň pro příští školní rok. Obci se totiž podařilo s předstihem sehnat sedm žáků, kteří jí na příští rok scházeli. Podle starosty Františka Kačeny jsou smlouvy s rodiči podepsané.

Škole se tak podaří dosáhnout nejnižšího možného počtu žáků stanoveného zákonem a zvládne tak naplnit všech devět tříd. „Žáky se nám podařilo sehnat především díky slíbenému příspěvku ve výši 10 tisíc korun na jednoho žáka. Minimálního počtu 65 žáků tak naštěstí dosáhneme,“ řekl Deníku starosta Rynoltic František Kačena.

Jak Deník uvedl před časem, obec v současné době shání nového člověka na post ředitele základní školy. Současnou ředitelku Lenku Matusznou totiž obecní úřad odvolal kvůli podezření z porušení zákona.

Základní školu v tomto školním roce totiž navštěvovalo o čtyři žáky méně, než měla v evidenci. Na neexistující žáky pak čerpala státní dotace. „Celkem za období od září do prosince minulého roku přijala škola neoprávněně prostředky ve výši 41 423 korun. Další řešení je v tuto chvíli na odboru kontroly Krajského úřadu Libereckého kraje,“ uvedl k případu tiskový mluvčí Libereckého kraje Jiří Langer.

Ředitelka školy však svou vinu trvale popírá. O tom, že čtyři žáci v září do školy nepřišli, prý vedení obce ihned informovala. „Ve chvíli, kdy ti žáci do školy nechodili, měla podle mého názoru jednat obec jako zřizovatel,“ bránila se tehdy Lenka Matuszná, kterou kvůli domnělému podvodu stále vyšetřují liberečtí kriminalisté.

Kvůli podvodu hrozilo podle zákona škole také okamžité uzavření. To se však nakonec nestalo. Krajský úřad si poté vyžádal radu ministerstva, jak situaci kolem rynoltické základní školy řešit. Odpovědi se dočkal minulý týden.

Ministerstvo rozhodlo, že škola bude mít kvůli nezákonnému čerpání dotací na neexistující žáky pro příští rok snížený rozpočet. „Ministerstvo nám sdělilo, že za kalendářní rok 2008 byl škole přiznán rozpočet vyšší o 135 626 korun. O tuto částku bude škole při nejbližší rozpočtové změně snížen rozpočet na tento rok,“ vysvětlil Jiří Langer.

„Pokud nám tato částka bude opravdu stržena, budeme si my jako obec muset snažit, abychom provoz školy bez problémů zajistili,“ reagoval na zprávu starosta František Kačena. Ministerstvo zároveň uvedlo, že z hlediska organizace školy je pro příští školní rok nutné získat potřebných pětašedesát žáků. „Pokud by se to nepovedlo, musela by škola zřušit některou z málo naplněných tříd druhého stupně a tím zvýšit průměrný počet žáků na třídu,“ uzavřel mluvčí kraje Jiří Langer.