V souvislosti s novou vyhláškou, která začne platit od letošního července redaktoři Deníku vyzpovídali tiskovou mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje (HZS LK) Ivu Michalíčkovou. Vyhláška totiž nařizuje majitelům nově postavených domů vlastnit hasicí přístroj.

Pokud vlastní majitel domu hasicí přístroj, čemu může zabránit?

Pomocí hasicího přístroje může člověk uhasit požár ještě v zárodku nebo alespoň zmenšit rozsah požáru do příjezdu jednotek požární ochrany. Tím zmenší samozřejmě i výši škod způsobených požárem v bytě nebo domě. Dnešní domácnosti jsou přeplněny věcmi z hořlavých materiálů, které se snadno vznítí a velmi rychle hoří, proto je rychlý prvotní zásah velmi důležitý.

Jak nahlíží na povinnost vlastnit hasicí přístroj HZS LK?

Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje bude v rámci výkonu státního požárního dozoru kontrolovat dodržování všech požadavků stanovených vyhláškou č. 23/2008 Sb., o technických podmínkách požární ochrany staveb. Investovat do zajištění svého majetku a života se vždy vyplatí, vždyť škody způsobené případným požárem mnohonásobně překračují náklady vynaložené např. na pořízení hasicího přístroje nebo „hlásiče požáru.“ Nemluvě o ohrožení životů a zdraví.

Mají hasiči problém dostat se do nových objektů v případě požáru?

Pokud je objekt zabezpečen ne zcela běžným způsobem, např. bezpečnostním kování u zámků vchodových dveří, mřížemi na oknech a dalšími zabezpečovací systémy, znamená to vždy překážku nejen pro nenechavce, ale i pro hasiče v případě zásahu. Jednotky požární ochrany mají však speciální nářadí, za jejichž pomoci dokáží překonat i tyto překážky. Jedná se ale o časovou prodlevu, která může někdy znamenat i ohrožení na životě. Pokud se nacházejí v místě požáru osoby, jedná se o každou minutu.

Objevuje se názor, že zákon lze obejít, například půjčováním hasicího přístroje mezi stavebníky.

Každý se může rozhodnout, zda bude zákony dodržovat, či obcházet a porušovat. V případě nedodržení zákonů ale musí počítat se sankcemi. Pokud dojde k porušení zákona o požární ochraně, může hasičský záchranný sbor udělit fyzické osobě pokutu ve výši až dvacet tisíc korun.

Dokáže hasicí přístroj, který bude bude majitel domu vlastnit, uhasit požár?

Požáru nejde zabránit hasicím přístrojem, ale především opatrností. Jak jsem již zmínila, hasicí přístroj může pomoci uhasit požár v zárodku, nebo zmenšit jeho rozšíření. V domácnosti je tak ale možno uhasit drobné požáry způsobené například nedbalostí při vaření, kouření, zatápění nebo požáry vzniklé při hře dětí.

Nový dům bez hasicího přístroje? Pokuta pětadvacet tisíc

Praha/ Stavíte rodinný dům? Počítejte s tím, že budete muset investovat také do minimálně jednoho hasicího přístroje a požárního hlásiče. Pokud máte ale garáž, budete si muset pořídit hasicí přístroj i tam. To jsou jen některé z povinností, které pro majitele domů zavádí nová vyhláška. Ta začne platit od července.

„Bez splnění podmínek stanovených vyhláškou nebudou nové stavby schváleny,“ varuje tiskový mluvčí hasičů Petr Kopáček. Pokud byste vyhořeli a hasiči následně zjistili, že jste některou z povinností zanedbali, hasiči vám pak mohou ještě udělit pokutu pětadvacet tisíc korun. „Lidé by ale byli sami proti sobě, kdyby vyhlášku porušovali. Případný požár může snadno způsobit mnohonásobně vyšší škody, než je investice do hasicího přístroje nebo hlásiče,“ říká Kopáček.

V současné době se české požadavky na požární bezpečnost rozcházejí s předpisy Evropské unie. To je také jeden z důvodů, proč vyhláška nyní vyšla. Hasiči si od ní ale především slibují menší počet mrtvých a zraněných při požárech. „Těší nás také, že i díky vyhlášce se diskutuje o problematice požární ochrany, důležitosti přenosných hasicích přístrojů a hlásičů požáru,“ dodává tiskový mluvčí Petr Kopáček.