„Prvním krokem, který musíme učinit, abychom mohli projekt vůbec začít připravovat, je koupaliště odkoupit,“ řekl Deníku tajemník městského úřadu František Homolka s tím, že konkrétní podoba budoucího areálu ještě není jasná. Dva rybníky, o které má město zájem, jsou podle něj stále v majetku bývalé Textilany. Prodej tak proběhne s největší pravděpodobností formou dražby. „Je tam více zájemců. Další kroky budeme podnikat až pokud se nám podaří vodní plochu koupit,“ doplnil František Homolka.

Podle prvních nápadů by byl jeden z rybníků součástí areálu s celoročním provozem a druhý by mohl sloužit například místním rybářům. Peníze na koupi koupaliště už zastupitelé schválili. „Mělo by nás to stát něco přes milion korun,“ uvedl Homolka.

Projektové studie na přeměnu přírodního koupaliště na okraji města v rekreační areál už v současné době zpracovávají v rámci architektonického ateliéru studenti Fakulty architektury Technické univerzity v Liberci. Po dohodě s vedením města byly studentům nabídnuty dvě úlohy ke zpracování. Kromě rekreačního areálu ještě komplexní rekonstrukce novoměstského náměstí. Na tu chce novoměstská radnice sehnat peníze z evropských strukturálních fondů.

Hlavním cílem obou projektů je přilákat do oblasti více turistů. „Naše město je lokalitou mezi dvěma lázeňskými městy, polským Świeradów - Zdrój a Lázněmi Libverda. Toho bychom chtěli využít a nalákalat sem více turistů a lázeňských hostů,“ řekl před časem novoměstský starosta Pavel Smutný.

Nové Město se chce podle něj stát oblíbeným výletním místem v regionu. Proto by důležitou součástí přestavby centra měla být lepší dopravní dostupnost města. „Na náměstí a v jeho okolí je například velmi málo parkovacích míst. To bychom chtěli zlepšit. Další věcí je regenerace samotného náměstí. Chceme z něj mít, dá se říct, odpočinkovou zónu s nějakým pódiem pro společenské akce a podobně,“ vyjmenoval Smutný. Na náměstí by se také měla vrátit kašna, tak jak tomu bývalo v historii.