Pětatřicet, to je počet pohřešovaných osob, po kterých v současné době pátrá liberecká policie. Nejčastěji přitom bývají pohřešované děti, které utíkají z výchovných ústavů. „Často u nich dochází k recidivě, tedy k opakovaným útěkům. Tyto osoby mají výchovné problémy a utíkají, jakmile k tomu mají příležitost,“ vysvětlila preventistka Policie ČR v Liberci Alena Vránová.

Úspěšnost liberecké policie v pátrání po pohřešovaných osobách je vysoká. „Většinu osob policisté vypátrají. Často je naleznou například u kamarádů, známých a podobně,“ objasnila Alena Vránová. Například před letošními Velikonocemi pátrali policisté v Liberci po dvou malých chlapcích ve věku devět a jedenáct let, kteří vymýšleli, kam půjdou na pomlázku a ztratili pojem o čase.

„Nebo starší případ z roku 2000. Policisté pátrali po chlapci, který přišel ze školy a jeho matka nebyla doma. Chlapec šel ven a následně se opět vrátil, přičemž jeho matka stále doma nebyla. Chlapec šel tedy spát ke svému kamarádovi, od kterého šel druhý den do školy,“ uvedla další příklad Alena Vránová.

Policie v Liberci však má mezi pohřešovanými i případ, který se stal před více jak deseti lety. „V polovině července roku 1997 odešla tenkrát čtrnáctiletá Ivana Košková z místa trvalého bydliště v Příšovicích se souhlasem svých rodičů do nepříliš vzdáleného Svijanského Újezdu. Tam přespala u příbuzných, domů se však nikdy nevrátila,“ popsala Alena Vránová případ nejdéle pohřešované osoby Liberecka. Naposledy byla dívka, dnes již žena, spatřena v polovině cesty ze Svijanského Újezdu do Příšovic, když se vracela domů.