„Použití skiaskopické stěny jsem měl možnost zde vidět loni v prosinci při zahájení jejího provozu. V Praze pracujeme zatím se starším rentgenovým přístrojem,“ pochválil novou skiaskopickou stěnu v Jablonci MUDr. Karel Mareš, vedoucí gastroenterologického oddělení Nemocnice Na Homolce v Praze, který navštívil již třetí workshop jablonecké nemocnice.

Doktoru Marešovi se workshop v jablonecké nemocnici líbil a přinesl mu mnoho poznatků. „Na těchto setkáních je také špičkové to, že gastroenterologické oddělení v jablonecké nemocnici má veliký spád a jsou schopni obstarat pro náš jednodenní workshop široké spektrum zajímavých případů. Velkým přínosem těchto pracovních setkání také je, že se diskutuje přímo nad pacientem a předávají se zkušenosti. Sejdou se tady skutečně špičkoví odborníci z celé republiky,“ doplnil Mareš.

„Při léčbě pacienta se snažíme o komplexnost přístupu. Jdeme od diagnostiky přes minimální invazivní léčbu, aby to bylo pro pacienta co nejšetrnější. Tento způsob péče o pacienta se nám daří také díky kvalitnímu špičkovému přístrojovému vybavení, jež je podporováno vedením nemocnice a městem Jablonec,“ upřesnil MUDr. Vladimír Nosek, primář gastroenterologického oddělení jablonecké nemocnice.

„Řekl bych, že zde je široký sortiment přístrojů srovnatelný s řadou klinik, a to nejen v rámci naší republiky,“ dodal MUDr. Karel Mareš.
„Pro letošní rok připravujeme ještě další dva workshopy. První z nich bude určen gastroenterologům v našem regionu. Akce se uskuteční v červnu a na podzim,“ dodal primář Nosek.

I v letošním roce plánuje nemocnice s přispěním města nákup moderní techniky. „Například další přístrojové vybavení pro gastroenterologii za tři a půl milionu korun a operační rektoskop,“ upřesnila Petra Krajinová, tisková mluvčí nemocnice.

Jaké ohlasy měli účastníci workshopu a co na téma jablonecké nemocnice řekli?

MUDr. Karel Mareš, vedoucí gastroenterologického oddělení nemocnice Na Homolce v Praze, v Jablonci na workshopu byl potřetí:

"Vláďa je lidskej, je vidět, že doktoři a sestřičky tady mají mezi sebou perfektní vztah. Nehrají si na „bůhvíco“, ale přesto zde dělají špičkovou medicínu. Některé výkony, jako třeba odstranění určitých nádorů z konečníku, sem do Jablonce už několik let posíláme i od nás. Dříve jsem pracoval v nemocnici v Ústí n. L a už tenkrát, je tomu asi 7 let, jsem do Jablonce některé pacienty posílal.

Použití skiaskopické stěny jsem měl možnost zde vidět v prosinci loňského roku při zahájení jejího provozu. V Praze pracujeme zatím se starším rentgenovým přístrojem.

Na těchto setkáních je také špičkové to, že gastroenterologické oddělení v jablonecké nemocnici má veliký spád a jsou schopni obstarat pro náš jednodenní workshop široké spektrum zajímavých případů. Velkým přínosem těchto pracovních setkání je také, že se diskutuje přímo nad pacientem a předávají se zkušenosti. Sejdou se tady skutečně špičkoví odborníci z celé republiky.“

MUDr. Vladimír Nosek, primář gastroenterologického oddělení jablonecké nemocnice:

„Při léčbě pacienta se snažíme o komplexnost přístupu. Jdeme od diagnostiky přes minimální invazivní léčbu, aby to bylo pro pacienta co nejšetrnější. Tento způsob péče o pacienta se nám daří také díky kvalitnímu špičkovému přístrojovému vybavení, jež je podporováno vedením nemocnice a městem Jablonec nad Nisou.

Řekl bych, že zde je široký sortiment přístrojů srovnatelný s řadou klinik, a to nejen v rámci naší republiky, dodal MUDr. Karel Mareš z Prahy.

Pro letošní rok připravujeme ještě další dva workshopy. První z nich bude určen gastroenterologům v našem regionu. Akce se uskuteční v červnu a na podzim.“

Petra Krajinová, tisková mluvčí jablonecké nemocnice:

„V letošním roce plánuje nakoupit nemocnice právě z příspěvku města další přístrojové vybavení pro gastroenterologii celkem v hodnotě 3,5 mil. Kč. Jedním z přístrojů bude tzv. duodenoskop, což je endoskop s boční optikou sloužící k vyšetření žlučových cest a vývodů slinivky břišní. Vyšetření se provádí pod endoskopickou a rentgenovou kontrolou. Výhodou je nejen možnost diagnostiky, ale zároveň i léčby (např.: odstraňování kamenů ze žlučových cest a vývodů slinivky, léčba zúženin žlučových cest, chronických zánětů slinivky). Nákupem bude nahrazen starší a často již poruchový endoskop. Taktéž plánujeme letos zakoupit pálící jednotku, jež je součástí endoskopické věže a gastroskop, současné přístroje nám již dosluhují.

Dále nemocnice plánuje mimo jiné letos pořídit nový operační rektoskop, který se používá k odstraňování polypů a některých typů nádorů konečníku. Jedná se o kovový tubus s kamerou a sadou speciálních nástrojů, kterými se za vizuální kontroly místně odstraní patologické ložisko a otvor ve stěně střevní se zašije.
Dříve se tyto nálezy odstraňovaly klasickou operační technikou poměrně náročnou, jelikož se jedná pro operatéra o oblast obtížně přehlednou a obtížně přístupnou. Metoda operačního rektoskopu má výrazně lepší výsledky a představuje menší zátěž pro pacienta. V České republice je pouze několik center zabývajících se touto metodou. V Jablonci tyto výkony provádíme od roku 1994 pro široké spádové území východních, severních i středních Čech (např. v Praze, Hradci Králové, Ústí n.Labem tato metoda k dispozici není). Přístroj z roku 1994, který se používá na operačním sále, nám již dosluhuje."

MUDr. Marek Řehoř, lékař gastroenterologického oddělení jablonecké nemocnice:

„Bude třeba také již začít uvažovat o obnově ultrazvukového přístroje pro endosonografická, ale i běžná ultrazvuková vyšetření. Technický vývoj jde rychle dopředu a v současné době se objevuje technika s novými možnostmi, např. lepším zobrazením a citlivostí, jež poskytují více kvalitních informací o diagnóze pacienta."