S odchody zdravotních sester na mateřskou dovolenou se v současné době potýká Krajská nemocnice Liberec. Ty pak na některých odděleních chybí a nemocnice je nucena tuto situaci řešit přesuny sester po jednotlivých odděleních a náborem nových. Důkazem je například celkem 48 volných míst na pracovní pozici zdravotní sestry, které ve své evidenci vede liberecký úřad práce.

„Potýkáme se s tím neustále. Chvíli je klid a pak nám spousta děvčat otěhotní a jsou pryč. Momentálně nám chybí především kvalifikované sestry s atestací pro oddělení intenzivní péče. Těch bychom potřebovali asi třiadvacet. Což je z mého pohledu dost velké číslo,“ řekla Deníku hlavní sestra Krajské nemocnice Liberec Ladislava Kohoutová s tím, že kromě kvalifikovaných sester s atestací potřebuje Krajská nemocnice Liberec také sestry do méně lukrativních oddělení jakým je například LDN. Nedostatek zaměstnanců navíc podle ní nemá nemocnice jen mezi zdravotními sestrami.

„Chybí i zdravotničtí laboranti a radiologičtí asistenti. Těch bychom potřebovali celkem jedenáct,“ poznamenala Ladislava Kohoutová.
Potíže způsobuje Krajské nemocnici Liberec také nedávná změna školského systému. Sestry, které by totiž normálně nastoupily ihned po absolvování zdravotní školy do praxe, se dále vzdělávají a nastupují na bakalářská studia.

„Mnohem déle tak trvá než odcházející sestry nahradí nová generace,“ uvedla tisková mluvčí Krajské nemocnice Liberec Alexandra Bednárková. Podle ní však není zatím současný stav nijak kritický a nemocnice se s nedostatkem zdravotních sester dokáže vyrovnat.

„Optimální počet sester samozřejmě nemáme. Nejde však zatím o žádnou závažnou či vyjímečnou situaci. Potřeba zdravotních sester je v celé republice a Krajská nemocnice Liberec není vyjímkou. Podobná poptávka po zdravotních sestrách se poměrně často opakuje,“ dodala mluvčí.