Ministerstvo kultury chce památku již za dva roky nominovat na zařazení do prestižního seznamu kulturního dědictví Unesco. Podle odborníků má Ještěd velkou šanci na úspěch. „Moderní architektura je v Unescu obecně velmi málo zastoupená, takže i z tohoto důvodu dáváme Ještědu přednost před řadou vynikajících památek jako jsou hrady, zámky nebo historická města,“ řekla Deníku Věra Kučová z Národního památkového ústavu.

„Není to tím, že by tyto památky měly menší hodnotu, ale Ještěd má zkrátka větší šanci se do seznamu dostat,“ dodala Kučová. Právě památkáři mají za úkol vytvořit komplexní dokumentaci o Ještědu, která je nutná k podání nominace. „Je to velmi náročná práce, proto je jasné, že bychom to nedělali, kdybychom nevěřili tomu, že Ještěd může uspět,“ dodala Kučová. Kromě vysílače pracují památkáři také na dokladech k nominaci Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem.

To, že je právě hotel Ještěd pravým kandidátem potvrzuje také ministerstvo kultury, které o nominaci rozhoduje. „Ve prospěch této nominace mluví současné preference rozhodujících orgánů při Unesco, které dávají přednost památkám technické povahy a památkám moderní architektury. Stavba na Ještědu takovou památkou bezesporu je,“ konstatoval tiskový mluvčí ministerstva Jan Cieslar.

Podle něj hraje velkou roli také to, že byl vysílač svého času dekorován vysoce prestižní mezinárodní Perretovou cenou právě za svou architektonickou formu a její spojení s krajinou.Nominaci Ještědu by ministerstvo chtělo předložit v roce 2010.

Pro ministerstvo je také důležitý postoj města Liberce, Libereckého kraje a vlastníka památky, kterým jsou České radiokomunikace. Liberecká radnice se podle náměstka primátora Ondřeje Červinky snaží horský hotel a vysílač na Ještědu zapsat na seznam památek Unesco již několik let.

„Pro naše město by zapsání Ještědu na seznam znamenalo hodně. Určitě by jím došlo k významnému rozvoji cestovního ruchu v regionu a v neposlední řadě je třeba zmínit i fakt, že samotný zápis je vysoce prestižní záležitostí,“ řekl Deníku Červinka s tím, že jde o jedinečnou kulturní i technickou památku. „Navíc tato stavba získala nespočet velmi ceněných uznání a ocenění. Je tedy logické, že právě takový objekt patří na seznam světového kulturního dědictví,“ uzavřel.

Na zápis do seznamu čeká v současné době několik dalších památek, před kterými dostal hotel Ještěd přednost. Patří mezi ně například hrad Karlštejn, soustava třeboňských rybníků, pevnost Terezín či skalní plastiky v Kuksu.

Česká republika má ve věhlasném seznamu prozatím 12 památek. Naposledy se do něj dostala Židovská čtvrť a Bazilika sv. Prokopa v Třebíči, a to v roce 2003. Horský hotel Ještěd leží ve výšce 1012 metrů nad mořem a otevřen byl v roce 1973. Jeho autorem je architekt Karel Hubáček, který za ni dostal několik mezinárodních ocenění.