Na otázku, jestli je pro něj letošní zahájení cesty Febiofestu po městech České republiky vyjímečné, dlouho s odpovědí neváhal. „Vyjímečné pro mě skutečně něčím je. Bude to poprvé, kdy přijíždím na Febiofest v Liberci jako obyvatel Libereckého kraje,“ řekl Fenič.

Kde přesně stojí jeho dům, však ponechal za závojem nevyřčeného. „Nemyslím si, že by vaše čtenáře zajímalo, kde přesně bydlím. Je to ale místo, které mi skutečně učarovalo,“ poznamenal Fero Fenič s tím, že je to nedaleko Liberce směrem na Prahu.

Kino Varšava promítá už 100 let

Na Febiofest se již několik dní pilně připravuje kino Varšava a také Radniční sklípek. „Letošní ročník je plný vyjímečností,“ poznamenal k tomu liberecký pořadatel Febiofestu a vedoucí kina Varšava Mirek Randák. „Febiofest se bude odehrávat jako každý rok ve Varšavě. Jako druhé místo promítání jsme zvolili Radniční sklípek. Letos je tomu totiž sto let, kdy se začalo v kině Varšava poprvé promítat. Tato tradice nebyla po celou dobu přerušena,“ prozradil. „Ona slavnostní atmosféra má však ještě jeden důvod,“ dodal.

13. Šťastná, nebo poslední?

„Jak je obecně známo, do Liberce přicházejí multikina. Jestli to bude znamenat konec Varšavy, to nevím. Každopádně, i kdyby to byl poslední rok, kdy Liberečané mohou chodit na filmy do Varšavy, tak chci, aby to byl rok slavnostní,“ zdůraznil Miroslav Randák.

Febiofest rozzáří také Doksy

Dalším dárkem od Fera Feniče, který přiváží nyní již svému Libereckému kraji, je slavnostní zakončení putování po Česku, kde nebude chybět nikdo, kdo má ve světě herců a celebrit nějaké jméno. „Režisérů i herců bude 19. dubna v Doksech na setkání s českým filmem a jeho tvůrci skutečně hodně. Je to skutečně dlouhý seznam slavných jmen,“ poznamenal Fenič.

„Se svou novou pohádkou přijede například režisér Zdeněk Troška, mladší lidi jistě potěší setkání s Vojtou Kotkem či Jirkou Mádlem, takto bych mohl samozřejmě dlouho pokračovat. To se všechno za několik dní dozvíte. Každopádně se mají Doksy na co těšit. Je toho skutečně moc,“ dodal.

Jak už samotný název napovídá, setkání s českým filmem je setkáním mezi divákem a filmem. Takže kdo se chce na chvilku podívat do světa celebrit, bude mít v Doksech velkou příležitostl. A aby mohl přijít skutečně každý, bude zde pouze symbolické vstupné čtyřicet korun.