Pro obyvatele domu to bylo překvapení. „Vůbec jsme nechápali, co zde chtějí dělat. Že jdou pokácet naši lípu, to bylo skutečné překvapení,“ uvedl Vratislav Nevole, který je bývalý předseda společenstva vlastníků. „Samozřejmě jsme zavolali městskou policii, ale ta nám nemohla pomoci. Jak nám vysvětlili, když je to úředně rozhodnuté, tak se strážníci musí držet toho, co magistrát rozhodl,“ popsal první střet mezi společenstvem vlastníků a městem Vratislav Nevole.

Chránit lípu přišel také současný předseda společenstva vlastníků Václav Křivánek. „Byli zde úředníci města, tak jsem jim řekl, že přece nemohou pokácet naši lípu, aniž by se nás aspoň někdo zeptal. To přeci není normální,“ uvedl předseda společenstva.

Jeho námitku vyřešil zaměstnanec magistrátu z oboru životního prostředí Tomáš Korytář hned na místě. „Prostě vzal měřící pásmo, naměřil nějaké místo a řekl, že to není pravda, že lípa není naše,“ popsal postup Václav Křivánek.

Jelikož lidé ze společenstva vlastníků byli neoblomní, dělníci i úředníci odjeli.
Do ulice Na bídě se však vrátili ve středu ráno. Lípu ve středu dělníci pokáceli a nikdo se již ničím nezabýval.

Podle mluvčího libereckého magistrátu Martina Korycha je vše v pořádku. „Žádost o kácení této dřeviny byla odboru životního prostředí podána se všemi náležitostmi. Právo podat žádost o kácení má vlastník pozemku či nájemce nebo jiný oprávněný uživatel se souhlasem vlastníka pozemku, na kterém dřeviny mimo les rostou,“ uvedl.

Podle stanoviska města byla lípa ve špatném stavu a o vlastnických vztazích není pochyb. „Správní orgán kácení povolil a uložil žadateli adekvátní náhradní výsadbu,“ doplnil Martin Korych.

Předseda společenstva vlastníků však tvrdí, že město neříká pravdu. „Vyžádali jsme si kótovaný plánek pozemku. Lípa byla naše a jen z menší části žadatelky o pokácení. Považuji to za výsměch, stejně jako rozhodnutí o vysazení náhradních dřevin, které má být v úplně jiné čtvrti města,“ řekl Václav Křivánek.