„Iniciátorem této smlouvy jsme byli my. Naši obec dlouhodobě sužuje kriminalita mládeže především v podobě ničení veřejného majetku a další drobnější problémy. Vzhledem k tomu, že vlastní městskou policii nemáme, rozhodli jsme se situaci řešit tímto způsobem,“ sdělil Deníku starosta Stráže nad Nisou Karel Jäschke.

„Stráž nad Nisou spadala pod obvodní oddělení Policie České republiky Ruprechtice. Policistů je však v poslední době málo a jsou velmi vytížení,“ doplnil Jäschke.

Podle jeho názoru by se obci nevyplatilo zřízení vlastní Městské policie. „Bylo by to pro nás zbytečně drahé, vzhledem k tomu, že zde není až zase tolik případů k řešení,“ dodal starosta Jäschke.

Spoluprací se Stráží nad Nisou nebude nijak omezena práce chrastavských strážníků v jejich domovském městě. Město Chrastava dokonce v této souvislosti přijme dalšího strážníka. Celkem jich bude ve městě pět.

„Bude to znamenat, že kvůli smlouvě se Stráží v Chrastavě žádná směna neubude, ale naopak přibudou směny konané ve Stráži nad Nisou. Pro občany Chrastavy to bude znamenat, že přibližně 12 směn měsíčně, kdy se v současnosti v případě naléhavé potřeby nemohou na městskou policii nijak dovolat, neboť neslouží, se jí dovolají a městská policie bude moci neprodleně přijet ze Stráže nad Nisou a zakročit,“ informoval starosta Chrastavy Michael Canov.

Ani ekonomicky na této výpomoci Chrastava neprodělá. „Pátého chrastavského policistu zaplatíme my. Jedná se o náklady na jeho vyškolení a vyzbrojení,“ sdělil Jäschke. Stráž bude zároveň platit jednu pětinu veškerých nákladů, spojených s výkonem městské policie. Smlouvu mezi Stráží nad Nisou a Chrastavou musí ještě schválit krajský úřad.