V roce 2005 se totiž odpojila od centrálního vytápění z liberecké teplárny a postavila svou vlastní plynovou kotelnu.

„Zatímco v roce 2004 jsme za páru pro harcovské koleje zaplatili zhruba 11 milionů korun, v loňském roce to bylo jen něco přes sedm a půl milionu,“ upřesnil ředitel kolejí a menz Zdeněk Kračmar. Univerzita podle něj do plynové kotelny investovala kolem osmnácti milionů korun.

Tato investice byla nakonec výhodná i pro samotné studenty. Díky nemalé úspoře totiž mohla univerzita v loňském roce zlevnit kolejné.

„O proti dřívějším 73 korunám za noc platí o čtyři koruny méně,“ upřesnil Kračmar.

To se však od začátku nového roku změní. Do ceny za ubytování se totiž promítne zvýšení daně z přidané hodnoty pro ubytovací služby z pěti na devět procent. Studenti bydlící na harcovských kolejích tak od 1. ledna zaplatí 72 korun na noc.

Vysokoškoláci mohou díky kotelně také využít zbrusu nový klub, který univerzita vybudovala na místě bývalého výměníku.

Klub studentům nabídne nekuřáckou kavárnu, restauraci s bowlingem a moderní diskotéku. Otevřen bude v polovině ledna, v současné době ještě probíhají práce na interiéru. Celková kapacita klubu bude pět set lidí.

Náklady na vybudování klubu činily 24 milionů korun, které univerzita čerpala ze státní dotace určené na celkovou rekonstrukci kolejí, která probíhá kvůli šampionátu v klasickém lyžování 2009.