Ten by měl převzít činnosti, které dosud zajišťují úřady práce, krajské úřady a obecní úřady.

„Chrastavské zastupitelstvo schválilo zaslání protestu premiérovi, ministerstvu práce a sociálních věcí a všem poslaneckým a senátním klubům,“ informoval starosta Chrastavy Michael Canov.

Chrastavští protestují, protože neexistuje žádná záruka, že se pobočka úřadu v budoucnu například v rámci úspor nezruší. Lidé by pak museli jezdit na úřad do Liberce.

„Máme s tím špatnou zkušenost. V minulosti došlo podobným způsobem k odebrání živnostenských úřadů,“ uvedl Canov s tím, že je činnost pracovníků přímo v místě, kde žadatelé o dávky žijí nenahraditelná. „Pracovníci znají osobně žadatele i jejich životní podmínky,“ doplnil.

K protestu Chrastavy se v nejbližší době pravděpodobně připojí také Hrádek nad Nisou. Ani tam se zastupitelům navrhovaná změna nelíbí.

„Obávám se toho, že v úřadu budou pracovat lidé z Prahy, kteří nemají k místním vztah. Myslím si, že samospráva je zkrátka blíž občanům,“ řekl Deníku hrádecký starosta Martin Půta. Město bude podle něj muset cizí úředníky nechat ve své budově, nejspíš jen za symbolický nájem.

S obavami měst nesouhlasí Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR, které příslušný zákon připravuje.

„Základním motivem zákona je sjednocení jednotlivých dávkových systémů, které jsou u nás velmi roztříštěné. Část z nich je vyplácena přes úřady práce, část přes pověřené obecní úřady a část v podobě příspěvku na péči a dávek sociální péče pro zdravotně postižené obcemi s rozšířenou působností. Nová struktura by umožnila poměrně výrazné úspory,“ konstatoval na stránkách ministerstva jeho šéf Petr Nečas.

„Záměr budeme prosazovat jen s pochopením obcí, kterým patří dík za vše, co bylo jejich zásluhou při výkonu těchto sociálních agend vykonáno. K tématu proběhne ještě široká diskuse,“ vysvětlil tiskový mluvčí ministerstva Jiří Sezemský.