Policisté museli celý dům evakuovat, uzavřít ulici a na místo přivolat pyrotechnika. Podle dosud dostupných policejních informací bylo již dříve po muži vyhlášeno pátrání. Byl stíhán za majetkovou trestnou činnost a právě včera měl nastoupit k výkonu trestu. To se mu ale zřejmě nechtělo.

„Policisté si pro něj přišli krátce před desátou hodinou. Nechtěl je však vpustit do bytu a vyhrožoval, že u sebe odpálí ruční granát, pokud se pokusí vniknout dovnitř násilím,“ uvedla liberecká policejní mluvčí Vlasta Suchánková.

Po necelé hodině vyjednávání se ozbrojený muž nakonec vzdal mužům zákona dobrovolně. V bytě po něm policisté skutečně nalezli ruční granát. Celý dům proto nadále zajistili a nikoho z nájemníků nevpouštěli dovnitř. Smůlu měli také obyvatelé okolních domů v ulici.

„Policisté tam nikoho nepouštěli. Domů jsem se dostala až po poledni,“ řekla obyvatelka Havlíčkovy ulice Lenka Tauchmanová.

Nejméně tři hodiny tak museli na ulici při nízkých teplotách nechtěně strávit čtyři evakuované rodiny s malými dětmi. Policejní pyrotechnik totiž musel do Liberce přijet až z Ústí nad Labem.

„Když u nás policisté zazvonili, museli jsme se rychle obléct a jít ven až na konec ulice. Není to vůbec příjemné. Musím ale říct, že nám policisté nabídli odvoz,“ řekl na místě soused zatčeného muže, který si nepřál být jmenován. „Toho člověka znám, potíže se zákonem měl už dříve,“ dodal.

Muž se policistům vzdal nejspíš právě kvůli sousedům. Zřejmě se v něm hnulo svědomí. „Uvědomil si, že svým chováním ohrožuje okolí. Od svého činu proto upustil,“ dodala policejní mluvčí Vlasta Suchánková.

Jak se později ukázalo, nalezený granát byl pouze cvičnou maketou, která by nikomu neublížila. Kriminalisté nyní posuzují, z čeho muže obviní.