„Linka číslo 12 bude jezdit z Fügnerovy ulice kolem radnice do zastávek Růžodol I. a Růžodol Mlýn. Nová linka číslo 40 naopak pojede kolem radnice pod most a dále bez zastavení až do stanice Pavlovice Letná, odkud bude pokračovat do zastávky Pavlovice Učňovská škola a Pavlovice Stadion. Za touto zastávkou se bude otáčet,“ popsal základní změny provozní ředitel Dopravního podniku města Liberec Ludvík Lavička.

Takto sestavený řád bude platit od počátku provozu do 20. hodiny večerní. Cestující budou muset počítat v úseku od Fügnerovy ulice po Růžodol nebo Pavlovice s polovičním množstvím spojů. Každý první spoj podle současného jízdního řádu pojede z terminálu jako linka číslo 12, každý druhý pak jako linka číslo 40. Na nový systém najede městská hromadná doprava od počátku příštího roku.

„Mezi terminálem a konečnou v Zeleném Údolí se nic nemění. Cestující si jen budou muset zvyknout na to, že vedle sebe se po stejné trase budou střídat autobusy číslo 12 a 40,“ zdůraznil Ludvík Lavička. Cestujíci by neměli hledat své pravidelné linky na nástupištích ve Fügnerově ulici. Linka číslo 40 bude odjíždět tak jako nyní dvanáctka.

Večer pojedou ještě jinak

Zásadní zvraty naopak čekají noční provoz. Po 20. hodině do konce provozu budou muset na Fügnerově ulici přesedat ti, co jezdí do Pavlovic. „Jízdní řád do Růžodolu zůstane zachován tak, jak je. Linka číslo 40 bude zkrácena a bude jezdit jen od terminálu do Pavlovic. Na dvanáctku ze Zeleného Údolí bude navazovat,“ líčil změny provozní ředitel dopravního podniku.

O víkendech a svátcích přibude i linka číslo 41. „Bude to přeznačená linka číslo 24 a bude obsluhovat úsek, který ve všedních dnech náleží lince číslo 40,“ informoval Ludvík Lavička. Dvanáctka do Růžodolu naopak bude jezdit podle stávajících jízdních řádů.

Na nový režim si pak budou muset dát pozor hlavně cestující nasedající na zastávkách v Pavlovicích. Oproti současné zvyklosti budou nastupovat obráceně a při nepozornosti by se jim mohlo stát, že místo do centra pojedou na konečnou. „Na staničních sloupkách bude zvýrazněn směr cesty,“ připomněl provozní ředitel.

Déle bude trvat cesta do Globusu

Drobné úpravy čekají také linku číslo 14, která jezdí do Globusu a linku číslo 34, zajíždějící do průmyslové zony Jih. První z nich pojede z Ruprechtic na Letnou, pak na zastávku Pavlovice Křižovatka, dále bez zastávky ulicemi Kateřinská a Londýnská. Zastaví až v zastávce Úvozní a dále do Globusu. Obdobně objede zavřený most i linka číslo 34.

Cestující jsou změnami překvapeni. „Vypadá to hrozivě. Uvidíme, až jak se to osvěčí. Jen nechápu, proč ten most raději nepraví a bude se objíždět celé město,“ komentovala situaci Božena Novotná z Pavlovic.

Do kdy bude tato mimořádná situace trvat, je ve hvězdách. „V lednu 2008 bude provedena diagnostika spodní stavby mostu a jeho příslušenství. Na základě této prohlídky bude dále stanovena nová zatížitelnost mostu, rozsah oprav a stanoven způsob opravy,“ uvedl mluvčí radnice Martin Korych. Kolik bude oprava stát, určí až projektová dokumentace, která se teprve začne zpracovávat.

Za problémy stojí špatný stav mostu. Odkloněna bude i nákladní doprava. Ta pojede ulicemi Sokolská, Zhořelecká a Generála Svobody.